ویروس کرونا 98اسلاید 1 - جدید
فارسیEnglish

عادات بدی که برای موفقیت باید ترک کرد

افراد موفق عادت‌های خاصی دارند که با رعایت آن‌ها و انجام آن‌ها می‌توان موفق شد. اما آشنایی با عادات بدی که برای موفقیت باید ترک کرد مهمتر است. به همین منظور کارهایی که در این مطلب معرفی شده را انجام ندهید تا موفق شوید.
موفقیت یک شبه به دست نمی‌آید. شما باید خودتان را عادت بدهید که برخی از کارها را هر روز انجام بدهید و برخی عادات بد را ترک کنید. در ادامه هشت عادت بد را به شما معرفی کرده‌ایم که با ترک آن‌ها می‌توانید به قله‌های موفقیت نزدیک‌تر شوید.

انجام کار زیاد

شاید شنیده باشید که برای موفقیت باید روزی ۱۰ تا ۱۲ ساعت کار کرد. بهتر است این خرافه را کنار بگذارید، هیچکس نمی‌تواند با ذهن و بدنی خسته موفق شود. در طول روز باید زمانی را برای استراحت، تفریح و به خصوص ورزش و بودن کنار خانواده و آشنایان در نظر بگیرید. کار زیاد باعث می‌شود تا خسته شوید و نتوانید به کارهایتان برسید.

-ادامه مطلب-

نگران بودن

در طول روز موارد بسیاری پیش می‌آید که ممکن است شما را نگران بکند. علاوه بر این افکار منفی هم باعث می‌شوند تا نگرانی‌های شما بیشتر شود. این افکار باعث می‌شود تا نتوانید کارهای خود را به درستی انجام بدهید. به جای نگرانی هر روز شاکر باشید که فرصتی تازه برای زندگی دارید و از این فرصت استفاده کنید.

بی اعتنا بودن به سلامت

سلامتی و حال خوب شما تضمین کننده کیفیت کار شماست. اگر همیشه خسته هستید و حال بدی دارید به هیچ وجه نمی‌توانید کارهای بزرگی انجام بدهید. اما در مقابل اگر حالتان خوب باشد و تغذیه مناسب داشته باشید روی کارتان هم تاثیر مثبت خواهد داشت.

هدف نداشتن

هیچ شخصی بدون داشتن هدف موفق نمی‌شود. برای موفقیت باید هدف داشت و باید پیش از برداشتن حتی اولین گام آینده را به طور دقیق ترسیم کرد. هرچقدر که بهتر بتوانید هدف خود را ترسیم کنید، قطعا نتیجه کار هم بهتر و دقیقتر خواهد بود.

بله گفتن

بسیاری از افراد از نه گفتن می‌ترسند. ممکن است به هر دلیلی نتوانید به درخواست‌های دیگران نه بگویید. هر دلیلی داشته باشد باید این عادت را ترک کنید. در صورتی که به هر درخواستی پاسخ مثبت بدهید کنترل زندگی خود را از دست خواهید داد. اگر می‌خواهید که بر زندگی‌تان تسلط داشته باشید از همین امروز نه گفتن را یاد بگیرید.

اعتماد بیش از حد به حافظه

یادداشت نکردن افکار، ایده‌ها و وظایف کاری به شدت غیرمعقولانه است. با این عادت بد بخش مهمی از کارایی مغز خود را از دست خواهید داد و صرف به یاد آوردن کارها می‌کنید. با یادداشت برداری می‌توانید از مغز خود برای موارد مهمتر مثل حل مسائل استفاده کنید.

شاکی بودن

شاکی بودن و شکایت از همه چیز و همه کس یکی از بدترین عاداتی است که هرچه زودتر باید ترکش کرد. ممکن است هر روز از کار خود شاکی باشید، اما بهرحال شما آن کار را انجام می‌دهید. شاکی بودن فقط وقت شما را می‌گیرد.

تمرکز نداشتن

بیشتر افراد موفق معتقدند تمرکز داشتن اولین دلیلی است که باعث شده آن‌ها فرد موفقی شوند. حرف بیراهی هم نیست. افرادی که تمرکز ندارند و حواسشان پرت است هیچ وقت نمی‌توانند یک کار را تمام کنند.

 

خانه‌ای آماده برای روزهای امتحان

وقتی زنگ مدرسه می خورد، بیش تر از هر چیز در این فکر هستی که وقتی به خانه رسیدی، چگونه به ترتیب به کارهایت برسی. با خودت قرار می گذاری که خیلی سریع استراحت مختصری بکنی و در سه ساعت کل درس ریاضی را یکبار دوره کنی. بعد نیم ساعتی استراحت کرده و تا پایان شب، هر چه سۆال اضافی ریاضی داری حل کنی. پیش خودت محاسبه کرده ای که اگر شام را هم در اطاق بخوری و شب کمی دیر تر بخوابی، می توانی برای امتحان فردا تمام نمونه سوالات را حل کنی. در این صورت می توانی بهترین نمره را بیاوری. در همین فکرها هستی که خودت را مقابل درب خانه می بینی. تمام مسافت بین مدرسه تا خانه را در حال برنامه ریزی برای ساعت های امروزت بودی. در را باز می کنی.

مادرت با عجله سلام می کند و می گوید زود لباس هایت را عوض کن و به کمک من بیا!!! حتی فکرش هم عصبانیت می کند. نکند امشب مهمان داریم؟

بله،فکرت درست بود؛ هر چند وقتی مادر فهمید امتحان داری از کمک کردن معاف شدی، اما یک چیز باقی ماند و آن حل کردن مسائل سخت ریاضی در حالی است که صدای همهمه و صحبت مهمان ها از بیرون در آزارت می دهد. هرچه تلاش کردی نتوانستی تمرکز لازم را داشته باشی. با زمانی که برای شام خوردن با مهمان ها از دست دادی، تنها توانستی نصف آنچه فکر می کردی را تمرین کنی.

-ادامه مطلب- 

شب موقع خواب از این مهمان های ناخوانده و برنامه ای که نقش بر آب شده بود، حسابی عصبانی بودی!

قصه بالا را خیلی از ما تجربه کرده ایم اما مشکل اینجاست حالا که دیگر دانش آموز نیستیم، اضطراب و حال و هوای روزهای امتحان فراموش مان شده است. به همین جهت گاهی با فرزندمان همراهی لازم را نداریم. البته تقریباً هفته و روزهای امتحان را همه پدر و مادرها بخاطر دارند، اما آنچه فراموش می شود این است که برای آمادگی مناسب، تنها شب امتحان کافی نیست. مخصوصاً امتحانات پایان سال که حجم درس فرزندمان بالاتر است. تعطیلات طولانی مدت عید امسال هم مزیدی بر علت شده است که دانش آموزان بعد از دور بودن از حال و هوای مدرسه، کمی در درس هایشان افت کنند و معلمان نیز باید زودتر درس ها را تمام کنند تا به امتحانات پایان سال برسند.

 

با هم ، قدم قدم پیش بروید

در اولین قدم بهتر است او را با خود همراه کنید. اگر شما مدام نگران درس ها ی او باشید اما خودش احساس نیاز نکرده و با شما همکاری لازم را نکند، نتیجه مطلوب به دست نخواهد آمد.

برای فرزندان کوچک تر علاوه بر صحبت کردن در مورد آینده و موفقیت و لزوم درس خواندن، می توانید از تشویق کلامی تا وعده هایی که می تواند موتور محرک خوبی باشد استفاده کنید، اما مراقب باشید حتی تعیین جایزه نیز به گونه ای صورت گیرد که به ایجاد انگیزه درونی کمک کند. اما در مورد بچه های بزرگ تر اینطور نیست؛ یعنی ایام امتحان اصلاً زمان خوبی برای سخنرانی و گوش زد کردن اهمیت ادامه تحصیل نخواهد بود، بلکه نتیجه عکس می دهد.

به طور کلی برای ایجاد رفتارهای خاص باید این مسئله را در نظر بگیریم که رفتارهای مطلوب را تشویق کنیم و رفتارهای نامطلوب را نادیده بگیریم. این گونه رفتارها برای کشیدن کودکان به سوی درس خواندن می تواند به این صورت باشد که هرگونه رفتاری که به درس خواندن کودکان کمک می کند، تشویق شود و در جواب، رفتارهای مطلوب کودکان نیاز به پاسخ مثبت و فوری دارد. برای مثال اگر به فرزندتان بگویید: «اگر امسال شاگرد اول شوی آن چیزی که دوست داری را برایت می خرم» قولی طولانی مدت است و ایجاد انگیزه بالا نمی کند، بنابراین به خاطر داشته باشید که برای ایجاد انگیزه در کودکان ابتدا باید خرده هدف ایجاد کنید، مثلاً «اگر امروز درست را خوب بخوانی، با هم به شهر کتاب می رویم.»

 باتوجه به سن فرزندتان یک استراتژی داشته باشید تا او به صورت خود خواسته، در انجام کارهای مدرسه عمل کند. این دیگر یکی از هنر های پدر و مادری است.

 عینک واقع بینی فراموش نشود

در دنیایی که ما زندگی می کنیم، تفاوت های فردی چیزی است که به خواست خداوند متعال به زندگی زیبایی داده است. قرار نیست همه افراد هوش ریاضی بالایی داشته باشند، یا همه بتوانند به خوبی نقاشی کنند و…. در مورد فرزندتان هم این موضوع صادق است.

 توقع نداشته باشید او یک نابغه باشد یا شاگرد اول شود. اگر شما چنین هدف هایی داشته باشید، ناخودآگاه برای او ایجاد استرس می کنید. اگر احساس کند بیش از حد توان از او توقع دارید، ممکن است میدان را خالی کند و حاضر به تلاش نشود.

 فرزند شما باید بداند که تلاش کردن او برای تان ارزشمند است و در قید و بند نمره نیستید. بگذارید با آرامش و اعتماد به نفس سر جلسه امتحان برود.

 یک غذای مقوی، واجب مثل هوا

در ایامی که بچه ها بیشتر مشغول درس خواندن هستند، نیاز به تغذیه مناسب بیشتر احساس می شود. فعالیت مغزی، قند خون را پایین می آورد و البته بعضی بچه ها وقتی درس می خوانند مدام باید چیزی بخورند. باید با نظارت و برنامه ریزی خوب به آنها کمک کنید هم احتیاج بدن شان رفع شود و هم بعد از امتحانات مشکل اضافه وزن پیدا نکنند. البته برخی از بچه ها هم به خاطر نگرانی و یا فشار درسی، اشتهای شان را از دست می دهند که در این صورت شما با تنوع دادن به غذا و پشتکار می توانید او را به خوردن راغب کنید.

 به صبحانه خوردن شان بیش از قبل تأکید کنید؛ مخصوصاً روزهای امتحان. در این ایام خوردن غذای خانگی سالم، میوه، آب میوه های طبیعی، انواع مغزها می تواند به بالارفتن توان فکری وعملی فرزندتان کمک کند.

 علاوه بر این خواب کافی معجزه می کند. کاری کنید که در این ایام حتی به خاطر درس خواندن تا دیر وقت بیدار نماند، برنامه ای بریزید که بتواند از وقتش کمال استفاده را داشته باشد.

 بیا جاها عوض

اگر شما در اطاق مجاور سریال مورد علاقه او را نگاه می کنید، یا مدام با تلفن با صدای بلند حرف می زنید و یا برای آخر هفته مهمان دعوت می کنید، توقع نداشته باشید او در اطاقش با تمرکز کامل درس بخواند. بهتر است کمی در برنامه های خانواده تغییر ایجاد کنید تا او با آرامش بیشتری بتواند بر درس هایش تمرکز کند.

 یادتان باشد ایام امتحانات اصلاً زمان خوبی برای حل کردن مشکلات زناشویی نیست. حتی یک جر و بحث ساده می تواند برای او نگرانی ایجاد کند. یک خانه گرم و صمیمی می تواند بهترین کمک برای رشد علمی فرزندتان باشد.

 یک ماهی را در کنار او باشید تا او هم بتواند بهترین نتیجه را ببیند. پیشنهاد ما به شما این است که سری به کتابخانه بزنید. کتاب مورد علاقه تان را بخرید و در این روزها مثل او بنشینید و با علاقه کتاب بخوانید. این بهترین تشویق برای اوست که بدون خستگی و با انگیزه ،ساعت های پای درس و مشق بنشیند.

من خیلی زود خسته میشم

“من خیلی زود خسته میشم ” این جمله شاید خیلی به گوشتون خورده باشه یا اصلا ممکنه مشکل شما باشه . خستگی دلائل زیادی داره شاید مشکل تنفسی داشته باشی ، بیماری قندی ، کم خونی و یا حتی افسردگی . شما باید به پزشک مراجعه کنید و علت را بدونید و درمانش کنید .

 ۱- با نشانه های قطع تنفس در هنگام خواب آشنا شوید

این مشکل یک عارضه معمولیه که میتونه برای هر شخصی اتفاق بیفته، اما میتونه مشکلات جدی رو بوجود بیاره. در شخص مبتلا به این عارضه در هنگام خواب گلو در شکل طبیعی خودش قرار نمیگیره که باعث بی نظمی تنفس در هنگام خواب میشه. این عامل باعث نرسیدن اکسیژن کافی به بدن و باعث بروز استرس میشه. اگه با این عارضه مواجهی حتما با پزشک خودت برای از بین بردن عوارضش مشورت کن.

-ادامه مطلب-

از عوارض این اختلال میتونیم به خروپف، سخت نفس کشیدن در هنگام خواب، سردردهای صبحگاهی، خشک بودن گلو و خواب آلودگی در طول روز اشاره کنیم.

از یکی از دلایل بروز این اختلال میتونبم به اضافه وزنی اشاره کنیم. هرچند که افراد لاغر هم میتونن به این عارضه مبتلا بشن. یقینا دکتر شما برای از بین بردن این عارضه به شما پیشنهاد خواهد کرد که وزن خود را کم کنید

 ۲- با علایم بیماری قند آشنا شوید

این بیماری یکی از بیماریهایی ست که در سالهای اخیر افراد زیادی در سراسر جهان به آن مبیتلا شده اند. در حقیقت زمانی که شخص به خاطر پیدا کردن دلیل خستگیش به دکتر مراجعه میکنه تازه میفهمه که به بیماری قند مبتلا شده. دیابت بیماری ست که که در آن سطح قند خون در بدن شخص بسیار پایین یا بالاست.

اگه در بدنت هریک از علایم دیابت که در زیر اشاره شده رو داری ختمه به دکتر مراجعه کن.

تکرر ادرار، تشنگی زیاد، از دست دادن وزن، خستگی ، اختلال دید و سوزش دست ها و پاها

 ۳- با علایم کم خونی آشنا شو

کم خونی عارضه ایه که در گلبول های قرمز شخص اتفاق میفته و باعث بروز خستگی در شخص میشه. در این عارضه بدن به اندازه کافی گلبول های قرمز که مسول حمل اکسیژن هستن نداره، در نتیجه سطح اکسیژن در بدن پایین میاد که نتیجه ی آن پایین آمدن سطح انرژی بدن است. اما خبر خوب اینست که کم خونی قابل درمانه.

به علاوه کم خونی همواره با کمبود آهن در بدن همراهه که از عوارض آن میتونیم به ورم زبان، شکننده شدن ناخن ها و زخم شدن زبان اشاره کرد.

 ۴- با علایم افسردگی آشنا شو

نمیتونیم بگیم که همه آثار خستگی فیزیکی هستن بلکه خستگی میتونه آثار روانی و احساسی هم برروی شخص بزاره که از آن جمله میتونیم به افسردگی و در نتیجه خستگی اشاره کنیم. اگه از خستگی زیاد رنج میبری و همچنین دارای افکار منفی در ذهنت هستی با دکترت برای اطمینان از عدم وجود افسردگی در بدنت مشورت کن.

علایم افسردگی عبارتند از:

1- احساس بی ارزش بودن

2– عصبانیت

3 – اضطراب و تشویش

4 – خستگی

5 – نداشتن انگیزه

6 – غمگین بودن و داشتن درد در بدن

اگه هریک از علایم بالا رو داری و در صدد آسیب رسوندن به خودت هستی منتظر دکتر نباش و با یکی لز شماره های ۱-۸۰۰ یا ۲۷۳ فورا تماس بگیر. در این مراکز افرادی هستن که هفت روز هفته و بیست و چهار ساعت شبانه روز آماده کمک بهت هستن.

 5- با انواع دارو هایی که میتونن باعث بروز خستگی بشن آشنا شو

هر نوع دارویی اعم از داروهای ساده برای سرماخوردگی یا داروهای بسیار قوی آثار بدی بر روی بدن دارن. خستگی یکی از عوارض استفاده از انواع داروها هستش. اگه اخیرا بخاطر استفاده از یه داروی خاص احساس خستگی میکنی با دکترت مشورت کن.

دکتر ممکنه برای از بین بردن اثرات خستگی ناشی از استفاده از داروها، مقدار داروی مصرفیت رو کاهش بده.

از انواع داروهایی که باعث بروز خستگی در بدنت میشن میتونیم به داروهایضد تشویش، داروهای ضد درد، داروهای ضد افسردگی و داروهای حاوی کلسترول اشاره کنیم.

 6- حتما با یک پزشک برای از بین بردن اثرات شدید خستگی مشورت کن

آثار خستگی رو میتونیم با تغییر شیوه ی زندگی تغییر بدیم، اما در بعضی از موارد، خستگی شدید رو تنها با دارودرمانی میتونیم از بین ببریم. اگر خستگی در بدنت با علایم دیگه مثل تب و لاغر شدن همراهه، پیشنهاد میکنم که با یه پزشک مشورت کنی.

خستگی میتونه با علایم دیگه مثل تاری دید و ورم زبان همراه باشه و در موارد شدید ممکنه با سکته قلبی همراه باشه.

از علایم خستگی شدید میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1 – سکته قلبی

2 – سرطان

3 – بیماریهای کلیوی

4 – سل

5 – ایدز

نکات با اهمیت روزهای باقی مانده به کنکور

از اینجا به بعد باید انرژی اصلی خود را روی جمع بندی مطالب خوانده شده بگذارید. طبیعتاً تا اینجا مطالب گوناگونی را جداگانه خوانده اید و تست زده اید و آنها را یاد گرفته اید. اما موضوع اصلی که سال های اخیر خیلی روی آن مانور داده شده است، تست های ترکیبی است که فصل های مختلف را به هم مربوط می کنند. لازمه ی پاسخ دادن به این گونه سوالات این است که شما مطالب گوناگونی که خوانده اید و به شکل پراکنده اکنون در ذهن شما هستند، سامان دهی و طبقه بندی شوند تا بتوانید برای پاسخ دهی به ایده های جدید به راحتی ایده های قدیمی را که در طبقات منظمی از ذهن شما قرار دارند، به هم ارتباط دهید و حتی بتوانید ایده های جدیدی نیز از خود داشته باشید.

-ادامه مطلب-

برای این کار باید تست های ترکیبی با کتاب های جمع بندی بزنید و بیشتر از خواندن مطالب جدید باید مطالب قدیمی را نظم دهید و خب این کار به خودی خود با زدن تست های ترکیبی و جامع در ذهن شما انجام می گیرد، به شرط آنکه به دقت پاسخنامه را بخوانید. با این هدف که آن تست به خصوص را بفهمید پاسخنامه را نخوانید بلکه به این شکل پاسخنامه را بخوانید که می خواهید بفهمید پاسخ دهنده چگونه قسمت های مختلف سوال را به هم ارتباط داده است و چگونه مطالب فصل های مختلف را به هم ارتباط داده است تا به جواب برسد. این گونه شما در مواجه با سوال جدید به نکات درست و اصلی سوال و ترتیب درست اهمیت دهی به نقاط مختلف سوال می رسید.


پس موضوع اصلی آزمون دادن است و هنگام جمع بندی باید ۴ یا ۵ روز یک بار یک آزمون جامع از مطالب در حال جمع بندی از خود بگیرید تا متوجه شوید بیشترین اشکالتان در ۴ یا ۵ روز گذشته چه بوده است تا برای ادامه ی فرجه ی جمع بندی اشتباهات را برطرف کنید.


هر چقدر هم تاکنون درس خوانده اید، اگر جمع بندی خوبی نداشته باشید نمی توانید به خوبی از مطالبی که خوانده اید استفاده کنید و زحمتتان بی فایده می شود. پس از این زمان با ارزش باقی مانده به خوبی و عاقلانه استفاده کنید و محور اصلی کار را تست بگذارید؛ زیرا هیچ چیز به اندازه ی سوالاتی که حل می کنید با شما رو راست نیست و اشکال شما را به شما گوشزد نمی کند.

برنامه ریزی مطالعه برای کنکور در تعطیلات

این روزها، برای برخی از داوطلبان کنکور، مرور تمام دروس و ریختن برنامه های سنگین و غیر قابل اجرا باعث می شود این فرصت طلایی را از دست بدهند. بنابراین شما باید بدانید که در تعطیلات قرار نیست همه ی مباحث را به صورت عمیق مطالعه کنید و باید مباحث پایه را مرورکنید و تست بزنید.

توصیه ما به شما عزیزان این است که در تعطیلات بهتر است مباحث پیش 1 و نیز یکی از پایه های سال دوم و یا سوم دبیرستان را مرور و مطالعه ای دقیق و عمیق داشته باشید و حتما با برنامه ی راهبردی آزمونی خود پیش بروید. هر ساله و با شروع نیمسال دوم ، مطالعه و مرور دروس عمومی اهمیت فوق العاده ای می یابد. چرا که کسب درصدهای بالا در دروس عمومی، در کنار درصدهای خوب دروس اختصاصی می توانند شما را به بهترین رتبه و رشته ی مورد علاقه برساند.

-ادامه مطلب-

هر درس را باید چگونه بخوانیم؟

بطور کلی دروس مد نظر ما در تعطیلات، دروس عمومی و اختصاصی هستند که بهترین شیوه برای مطالعه و مرور مباحثی مثل ریاضی ، فیزیک و شیمی تنها مرور خلاصه ها و تست زنی زیاد است و برای درس نکته ای و فراری همچون زیست و دروس عمومی، بیشتر تاکیدمان بر مرور است تا تست زنی .

لذا بهترین شیوه مطالعه در تعطیلات نوروزی ، تست زنی دروس اختصاصی و مروردروس عمومی است که باعث می شود برنامه ایده آل و عالی در تعطیلات نوروزی داشته باشید.

توجه و تذکر

برای مرور دروس عمومی قرار نیست کل متون کتاب ها را خط به خط و خیلی عمیق مطالعه کنید چون که این کار خیلی وقت گیر هست و ما توصیه داریم تنها سر تیتر ها و پاراگراف های مهم را در کنار خلاصه هایی که در طول این مدت تهیه کرده اید را مرور کنید.

برای مباحث اختصاصی می توانید علاوه بر خلاصه نویسی هایی که دارید باید تست های آزمون های آزمایشی بعلاوه تست های که قبلا علامت زده بودید را کار کنید و بهترین و معتبرترین منابع تستی که باید در اولویت برنامه ریزی شما باشند ، تست های سراسری چند سال اخیر هستند و اصلا توصیه نمی کنیم به سراغ تست های تالیفی بروید.

برای دروس عمومی نیز در کنار مرورهای سریع ، تست زنی تست های سراسری را توصیه می کنیم . البته بهتر است به صورت مجموعه ای تست زنی داشته باشید.

اگر می‌خواهید برای روزهای باقی مانده به طور مؤثری وارد میدان شوید، لازم است که نگاهی به آنچه تاکنون مطالعه کرده‌اید، داشته باشید و ببینید که آیا درس‌ها را طبق بودجه‌بندی کنکور و بر اساس اهمیتشان مطالعه کرده‌اید؟ آیا این مطالعه تا الان کافی بوده است؟ بر اساس آنچه تا کنون مطالعه کرده‌اید و نیز اهمیت دروس، لازم است که چه درس‌هایی را بیشتر و چه درس‌هایی را کمتر مطالعه کنید؟ از نظر مطالعه دروس، خلاصه‌برداری، مرور و تست زنی در چه وضعیتی هستید و نسبت به برنامه‌ریزی کلی که در ابتدا داشته‌اید، چقدر موفق شده‌اید که دروس را مطالعه کنید؟

برای انجام این کار می‌توانید به صورت زیر عمل کنید:

1- روی یک کاغذ اسم درس‌ها را بنویسید و جلوی آن یادداشت کنید که از هر درس چه قسمت‌هایی را خوانده‌اید، چقدر تست زده‌اید، و از چه منابعی تست زده‌اید؟ به این فرم اصطلاحاً «روندنما» گفته می‌شود. پر کردن این فرم کمک می‌کند که ببینید در کجا قرار گرفته و چه کارهایی انجام داده‌اید و چه کارهایی را باید انجام دهید.
2- به بودجه‌بندی سؤالات کنکور توجه کنید. در فرصت باقی مانده تا کنکور، به وزن درسی‌هایی که می‌خوانید توجه کامل داشته باشید.
3- درس‌ها در این موقع سال از یکی از حالات زیر خارج نیستند:

الف: آنها را نخوانده‌اید:

ممکن است این درس‌ها شامل درس‌هایی شود که در مدرسه درس داده شده است و شما آنها را نخوانده‌اید؛ یعنی عقب افتاده‌اید، که در این صورت، باید در اسرع وقت، بسته به اهمیت آن، جبران کنید؛ یا این درس‌ها در مدرسه درس داده نشده، ولی قرار است که تدریس شود. لطفاً شما از کلاس خود جلو نزنید و به جای نگران بودن از اینکه درس‌ها کی تمام می‌شود، نگران درس‌هایی باشید که تمام شده است و شما هنوز آن دروس را خلاصه‌نویسی نکرده، نخوانده یا تست نزده‌اید؛ یا این درس‌ها، درس‌هایی است که قرار نیست در مدرسه درس داده شود. این مباحث را شناسایی کنید، به بودجه‌بندی آن توجه کرده و سعی کنید که تا اول اردیبهشت یا نیمه اول آن، این مباحث را هم تمام کنید و برای جمع بندی دوم که خرداد ماه است ، آماده باشید.

ب: درس‌ها را خوانده‌اید:

این درس‌ها، شامل درس‌هایی می‌شود که آنها را به طور کامل خوانده، خلاصه‌نویسی کرده، سر کلاس خوب فهمیده، تست‌هایش را زده‌اید و کاملاً نسبت به آنها احساس خوبی دارید. این مباحث نقطه قوت شما هستند و باید آخر هر هفته یا دو هفته یک بار، آنها را مرور کنید تا تثبیت شوند؛ یا درس‌ها را خوانده‌اید، ولی احساس می‌کنید که هنوز به طور کامل آنها را یاد نگرفته‌اید. این درس‌ها را با تست زدن به گروه اول تبدیل کنید. توجه کنید: گفتیم که با تست زدن، نه خواندن؛ زیرا اگر شما در این درس‌ها مبادرت به تست‌زنی بکنید، علاوه بر رفع اشکال، مهارت تست زنی خود را نیز در این درس‌ها بالا خواهید برد؛ یا درس‌ها را خوانده‌اید، ولی اصلاً آنها را یاد نمی‌گیرید و نمی‌فهمید و یا چند روز بعد فراموش می‌شود. به بودجه‌بندی سؤالات مراجعه کنید؛ اگر این درس اهمیت کمی دارد، شاید بتوان آن را حذف کرد، و اگر پر اهمیت است به یکی از شکل‌های زیر آن را بر طرف کنید:

حالت اول: وقت بیشتری بگذارید و بهتر بخوانید و روش مطالعه خود را عوض کنید؛ چون اگر روشتان درست بود باید تا حالا جواب می‌داد.
حالت دوم: با دوستان قوی‌تر خود این مبحث را کار کنید و با هم رفع اشکال کنید.
حال سوم: اگر در بودجه‌بندی سؤالات، این مبحث سهم کمی داشت، آن را رها کنید.

ج: عملکرد خود را ارزیابی کنید

حتماً لازم است که نیم نگاهی هم به خودتان بیندازید؛ زیرا شما اصلی‌ترین عامل موفقیت یا شکست در کنکور هستید. جواب این سؤالات که چقدر برای رسیدن به هدف تلاش کرده و چقدر زحمت کشیده‌اید، می‌تواند در ادامه تلاش و کسب موفقیت بعدی شما مؤثر باشد.

نگاهی به گذشته، زمانی که از ابتدا تا الان برای کنکور درس می‌خواندید، بیندازید و از خودتان بپرسید که آیا تلاشتان کافی بوده است. اینکه خودتان در مورد خودتان چه فکر بکنید بسیار مهم است، و مهم‌تر اینکه به گذشته که برمی‌گردید به خودتان بدهکار نباشید و بدانید که در حد نهایت توان خود تلاش کرده‌اید. این مهم‌ترین مساله شماست؛ علاوه بر این، دقت کنید که آیا وقت مطالعه دروس و مدت زمان آن با میزان آگاهی شما از آن درس مطابقت داشته و یا بیش یا کمتر از میزان توانایی شما بوده است؛ مثلاً شما در درس ریاضی ضعیف بوده و بدون شناخت کافی از وضعیت خودتان، مدت پنج ساعت را در طول هفته برای ریاضی در نظر گرفته‌اید، حالا که به مقطع مهمی از آمادگی برای کنکور رسیده‌اید، لازم است که تجدید نظری در برنامه خودتان کرده و مدت مطالعه درس ریاضی را با توجه به میزان اطلاعات خودتان در این درس بالا ببرید.

حالا که به شناخت بهتری از روحیات مطالعاتی خود در طول آمادگی برای کنکور رسیده‌اید، به این موضوع توجه کنید که آیا زمان شروع و پایان مطالعه روزانه شما، مطابق با ساعات خواب و بیداری شما هست یا خیر، و یا اینکه در چه مکانی در این مدت از نظر یادگیری، بازدهی بیشتری داشته‌اید. آیا در مطالعه گروهی یادگیری بهتری داشته‌اید یا در زمان مطالعه فردی؟ گرچه همه داوطلبان باید سعی کنند که همیشه با توجه به موضوعاتی که در بالا به آن اشاره شد، بازده مطالعاتی خود را افزایش دهند، اما این خانه تکانی کنکوری به شما کمک خواهد کرد که اگر تا الان به این مساله اهمیت نداده یا کاری در جهت بهبود آن انجام نمی‌داده‌اید، اکنون زمانی را برای بازنگری آنها در نظر بگیرید. باز هم تکرار می‌کنیم که شما در حال نزدیک شدن به مقطع مهمی از مسیر مطالعاتی کنکور هستید؛ پس انجام اقداماتی که در بالا به آن اشاره شد، با آنکه وقت چندانی را از شما نخواهد گرفت، باعث می‌شود تا در مدت زمان باقی مانده تا آزمون سراسری، نتایج بهتری را کسب کنید.