ویروس کرونا 98اسلاید 1 - جدید
فارسیEnglish

10 تیر، روز صنعت و معدن

دهم تیرماه، بر پایه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز صنعت و معدن نامیده شده و اختصاص این روز، فرصت مناسبی است تا به مهمترین موتور محرکه اقتصاد کشور یعنی بخش صنعت و معدن، نگاهی ویژه صورت گیرد؛ چراکه این بخش مولد اشتغال پایدار در کشور است.


مدیر صنعت، معدن و تسهیل تولید سازمان: رشد و توسعه فعالیت واحدهای صنعتی و معدنی به عنوان یک فاکتور مهم در سیاست گذاری های صورت گرفته می تواند به پیشبرد اهداف بخش تولید در دستیابی به اهداف جهش تولید کمک کند.

-ادامه مطلب-
این مدیریت برای اجرایی شدن اهداف پیش بینی شده در شعار سال با عنوان «جهش تولید» در نظر دارد تا با توجه به بازارهای داخلی و صادراتی، بنگاه های اقتصادی و واحدهای تولیدی و صنعتی برای تأمین نیازهای این بازارها تقویت کند

دهم تیر روز ملی صنعت و معدن است. بدون تردید بخش صنعت و معدن از مهمترین ارکان اقتصادی هر کشور محسوب می‌شوند، به خصوص کشور ما ایران که سرشار از صنایع بزرگ و کوچک و معادن ارزشمند است. به دلیل اهمیت توسعه بخش‌های صنعتی کشور و نقش آن در خودکفایی اقتصادی بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، دهم تیر ماه به نام روز ملی صنعت و معدن نامگذاری شده است.

 

علت نامگذاری روز ملی صنعت و معدن

بر اساس گفته‌های رییس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن  سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص داخلی کشور در حدود ۴۰ درصد است. با توجه به نقشی که این حوزه در اقتصاد، اشتغال و خودکفایی کشور دارد، لازم است توجه ویژه‌ای به این موضوع شود. به همین دلیل شورای عالی انقلاب فرهنگی دهم تیر را روز ملی صنعت و معدن نامگذاری کرد تا با نگاه ویژه به بخش صنعت و معدن و همکاری بیشتر نهادهای دولتی و خصوصی شاهد توسعه و پیشرفت این بخش از اقتصاد باشیم.

جالب است بدانید کشور ایران در زمینه ذخایر سوختی و مواد معدنی از غنی‌ترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. ایران با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته است.

گفته می‌شود ایرانی‌ها جزء اولین تمدن هایی در جهان بودند که معادن مس را استخراج کرده و با ذوب آن توانستند وسایل مختلفی را تولید کنند.

طبق برآوردها ایران ۱۸/۳ درصد گاز طبیعی جهان و ۹ درصد ذخایر ثابت شده نفت جهان را در اختیار دارد. همچنین ۷ درصد معادن جهان در ایران وجود دارد که ارزش تقریبی آن معادل ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است. از جمله مهمترین معادن ایران می‌توان به آهن، مس، طلا، نقره، روس ،سرب تیتانیوم، اورانیوم، سنگ‌های قیمتی مانند فیروزه، گچ و … اشاره کرد.

با وجود این که از لحاظ منابع در بین ۱۵ کشور غنی جهان قرار داریم اما طبق گزارش سازمان توسعه صنعتی ملل متحد یونیدو (unido) در سال ۲۰۱۸ در بین ۱۵۰ کشور در رتبه ۵۸ قرار گرفته‌ایم. با این حال با بررسی این شاخص در طی سال‌های گذشته می‌توانیم متوجه شویم با وجود اینکه اکنون در جایگاه مناسبی قرار نداریم، اما در طی یک دهه گذشته همواره در حال بهبود جایگاه قرار داشتیم و از رتبه ۹۵ جهان در سال ۲۰۰۲ به رتبه ۵۸ ارتقا پیدا کردیم.

بر اساس نظر کارشناسان بخش خصوصی شاید راه چاره حل مشکلات بخش صنعت و معدن ممکن است ورود بخش خصوصی و افزایش رقابت باشد، چرا بیشتر صنایع ما دولتی است و رقابت چندانی در آن وجود ندارد، در حالی که یکی از محرک‌های توسعه و پیشرفت رقابت است. همچنین نقش کسب و کارهای کوچک و متوسط در این حوزه کمرنگ است و شاید با کمک به ورود بخش خصوصی به این حوزه می‌توانیم شاهد رونق اقتصادی چشمگیر در بخش صنعت باشیم.

علاوه بر این استفاده از فناوری‌های روز دنیا و استفاده از نیروی انسانی تحصیلکرده و مبتکر در حوزه‌های مختلف اقتصادی می‌تواند بسیاری از کمبودها را جبران کند.

در پایان بهتر است به این نکته اشاره کنیم که ایران با داشتن یک درصد جمعیت جهان بیش از ۷ درصد منابع معدنی دنیا را در اختیار دارد، اما چیزی که مشهود است موانع زیاد داخلی و خارجی بر سر راه توسعه صنعت، معدن و تجارت ایران قرار دارد، روز ملی صنعت و معدن فرصت مناسبی برای بیان مسائل و مشکلات حوزه صنعت و معدن و همچنین همکاری و همگرایی سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های دولتی با بخش خصوصی است تا به مهم‌ترین موتور محرکه اقتصاد توجهی ویژه شود.مدیریت زمان با 8 ترفند مهم

با این هشت ترفند ساده که به راحتی می توانید انجام شان دهید، نه تنها کارایی شما را افزایش می دهند،  بلکه اعتماد به نفسی را که برای رسیدن به اهدافتان احتیاج دارید، نیز به شما می بخشند.

 

اهداف تان را بشناسید و بر اساس ارزش و اولویت مرتب شان کنید. 

شما چند هدف دارید؟ اگر هیچ هدفی ندارید، امروز حداقل یکی انتخاب کنید. اهداف برای مدیریت کارآمد زمان عنصری ضروری هستند. شاید اهداف زیای داشته باشید. اگر چنین است، سازماندهی شان کنید. شما برای هر کدام از بخش های ضروری زندگی تان به یک هدف احتیاج دارید: به عنوان مثال هدفی برای کسب و کار، هدفی برای سلامتی و هدفی برای امور مالی. هر روز یک هدف ارزش و اولویت بیشتری پیدا می کند.

  -ادامه مطلب-

اولویت بندی کنید و امروز فقط روی یک کار مهم متمرکز شوید. 

شما اهدافی ایجاد کرده اید. با این حال نمی توانید هدف را یک باره به دست آورید بلکه باید کارهای کوچک تری را انجام دهید تا به هدف تان دست یابید. به مهم ترین و در اولویت ترین هدف تان فکر کنید و امروز قدم بزرگی در راه رسیدن به آن بردارید. اگر می توانید قبل از انجام هر کار دیگری به آن هدف بپردازید.

در هر لحظه اولویت های خود را به خاطر داشته باشید. 

قبل از آن که صبحگاه خانه را ترک کنید، برای روز کاری خود برنامه ای بچینید. شاید لیست کارهایی که باید انجام شوند، نامحدود بود. پنج کار مهم روزتان را انتخاب کنید، اولویت بندی شان کنید و به ترتیب اولویت انجام شان دهید. اگر مطمئن نیستید که باید در لحظه چه کاری انجام دهید، با خود فکر کرده و مهم ترین کار آن زمان را انتخاب کنید. کمتر پیش می آید که اولویت اصلی شما در روز چک کردن شبکه اجتماعی تان باشد!

ارزش مالی هر ساعت خود را حساب کنید. 

اگر بدانید که هر ساعت از روزتان چند هزار تومان ارزش دارد، راحت تر می توانید وقت تان را مدیریت کنید. اگر نمی دانید که هر ساعت از وقت تان چقدر می ارزد، حدس بزنید یا از رئیس تان بپرسید. اگر کار آفرین و به عبارت دیگر رئیس خودتان هستید، مطمئنا می دانید که هر ساعت چه ارزشی دارد. پس به راحتی می توانید کارهای بی فایده را کنار بگذارید.

 

هیچ چیز کامل نیست. فقط انجام شان دهید و نهایت تلاش تان را بکنید. 

شما می خواهید نهایت تلاش تان را بکنید. اما بدانید که کمال گرایی وقت تان را هدر می دهد. هیچ چیز کامل نیست. اگر به چنین چیزی قائل هستید، بدانید که فایده ای ندارد و سعی کنید ساده بگیرید.

 

کارتان را در نیمی از زمانی که باید، انجام دهید. 

سعی کنید محدوده زمانی سفت و سختی برای خود قائل شوید. به عنوان مثال فرض کنیم که برای انجام کاری همیشه سه ساعت زمان می گذاشتید. حالا سعی کنید آن را در نصف آن زمان، یعنی 90 دقیقه انجام دهید. احتمالا از دیدن این که توانستید در زمان کمتری کارتان را انجام دهید، شگفت زده خواهید شد.

 

هر روز زمانی را به برنامه ریزی و تفکر اختصاص دهید. 

اگر قبل از شروع و انجام هر پروژه ای لیست برنامه های اولویت بندی شده داشته باشید، در هر روز زمان زیادی را صرفه جویی خواهید کرد. هر روز زمانی را به برنامه ریزی پروژه ها و کارهای تان اختصاص دهید؛ حتی اگر شده قبل از خواب این کار را انجام دهید.

 
اگر کس دیگری می تواند کاری را انجام دهد، آن کار را به او واگذار کنید. 

شما متوجه شدید که هر ساعت از وقت تان چه مقدار ارزش دارد. به تمام کارهایی که هر روز انجام می دهید نگاهی بیندازید و تصمیم بگیرید که چه کارهایی را نباید خودتان انجام دهید. به عنوان مثال فرض کنیم هر ساعت از وقت تان 50 هزار تومان ارزش دارد. پس اگر وقت تان را صرف چک کردن شبکه اجتماعی کسب و کارتان کنید، آیا به صرفتان خواهد بود؟ خیر. پس شاید بتوانید شخصی را با هزینه کمتر به این کار بگمارید و در عین ایجاد یک فرصت شغلی، استفاده بهتری از وقت خود کرده باشید.

15 خرداد روز جهانی محیط زیست

طبیعت، بسان مادری مهربان انسان را در دامن خود می پروراند و سخاوتمندانه، همه منابع و سرمایه های خود را به پای او می ریزد. تاکنون همه موجودات روی زمین کوشیده اند تا به قانون و نظام طبیعت پیرامون خود گردن نهند و خود را با آن سازگار کنند، اما انسان، خواسته و ناخواسته، روند طبیعی محیط زیست خود را دگرگون کرده است.

 

هر روز درختان بسیاری با قساوت، قلع و قمع می شوند و آب ها به هدر رفته و آلوده می شوند. جنگل های طبیعی ازمیان می روند، بسیاری از گونه های زیستی در حال انقراض هستند و صدها گونه به علت از دست دادن زیستگاه های خود، نابود شده اند. متأسفانه، آدمی بر خلاف دیگر موجودات، همواره تأثیر عمیقی در جهت نابودی و تهدید محیط زیست از خود بر جای گذاشته است، چنان که اکنون، از مهم ترین عوامل تخریب محیط زیست شناخته می شود.

 -ادامه مطلب-

نامگذاری روز جهانی محیط زیست

هر سال روز 15 خرداد (5 ژوئن) در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال 1972 بر می‌گردد، در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد.

همزمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP ( برنامه محیط زیست سازمان ملل ) شد، UNEP در سراسر جهان مراسم ویژه‌ای را به مناسبت این روز برگزار می‌نماید. مراسم این روز می‌تواند به اشکال مختلف باشد مثل راهپیمایی‌های خیابانی،همایش‌های دوچرخه سواری،نمایش، مسابقات نقاشی و مقاله نویسی در مدارس ، درختکاری ،‌فعالیت‌های مربوط به بازیافت ، پاکسازی و... .

هدف از برگزاری چنین مراسمی جلب توجه عمومی به مسائلی است که محیط زیست را آلوده می‌سازد. هر سال نیز یکی از مسایلی که شدیدا محیط زیست را تهدید می کند به عنوان موضوع این روز انتخاب می شود.

 

هدف UNEP از برگزاری چنین مراسمی عبارت است از :


- بخشیدن چهره ای انسانی به مسایل زیست محیطی


- توانمند سازی مردم برای تبدیل شدن به فعالانی در زمینه توسعه پایدار و متوازن


- ارتقا این بینش عموم که جوامع در تغییر دیدگاه‌ها و در خصوص مسئله محیط زیست نقش محوری و اساسی ایفا می‌نمایند.

- ترویج مشارکت با هدف اطمینان از برخورداری همه ملتها از آینده‌ای امن‌تر و سعادتمندانه‌تر