ویروس کرونا 98نوروز1400اسلاید 1 - جدید
فارسیEnglish

این تکنولوژی ها آینده را می‌سازند

در سال 1820 امید به زندگی هر شخص کمتر از 35 سال بود، 94 درصد از جمعیت جهان در فقر شدید زندگی می‌کردند و کمتر از 20 درصد مردم دنیا سواد داشتند. امروزه اما امید به زندگی در میان افراد به بیش از 70 سال رسیده است، کمتر از 10 درصد مردم جهان در فقر شدید زندگی می‌کنند و بیش از 80 درصد جمعیت دنیا باسواد هستند.


این بهبودها به‌طور عمده به خاطر پیشرفت‌های گسترده در تکنولوژی، آغاز عصر صنعتی و ادامه عصر اطلاعات ایجاد شده‌اند. تکنولوژی‌های جالب و جدید زیادی وجود دارند که همچنان روند تغییر جهان و بهبود رفاه انسان را ادامه می‌دهند.
در واقع به همین دلیل می‌توانیم به آینده دنیای تکنولوژی امیدوار باشیم.

-ادامه مطلب-


خودروهای بدون راننده: 

 

خودروهای بدون راننده‌ای که این روزها وجود دارند در بسیاری از شرایط رانندگی، از خودروهایی که توسط انسان رانده می‌شوند امنیت بیشتری دارند. خودروهای بدون راننده تا حدود 3 تا 5 سال آینده ایمن‌تر شده و به تولید انبوه می‌رسند. سازمان سلامت جهانی تخمین زده است که هر سال 25/ 1 میلیون نفر از جراحات ناشی از تصادفات رانندگی می‌‌میرند. نیمی از قربانیان عابران پیاده، دوچرخه سواران و موتورسواران هستند.

خودروها حالا مهم‌ترین دلیل مرگ افراد 15 تا 29 ساله در جهان هستند. خودروهای بدون راننده اما دنیای قرن بیستم را دوباره شکل می‌دهند. خودروهای هوشمند با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند تا از تصادفات و شدت ترافیک‌های خیابانی و جاده‌ای بکاهند. این خودروها به رانندگان اجازه می‌دهند که در زمان حضور در خودرو به فعالیت‌های دیگری مانند انجام امور اداری، آموزشی و اجتماعی‌شان بپردازند.انرژی پاک:

 

مبارزه با تغییرات آب و هوایی برای کاهش میزان مصرف انرژی هنوز به جایی نرسیده است. با این حال اما خوشبختانه دانشمندان، مهندسان و کارآفرینان تلاش می‌کنند با استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژیک این کار را انجام بدهند. در همین راستا قیمت سلول‌ها و پنل‌های خورشیدی از سال 1977 تا حالا کاهش 5/ 99 درصدی داشته است.

انرژی خورشیدی به زودی به صرفه ترین سوخت جایگزین برای سوخت‌های فسیلی خواهد شد. رونق تولید خودروهای الکتریکی مانند محصولات شرکت تسلا و کاهش قیمت نهایی آنها با تولید انبوه، اقدام بزرگی در این جهت خواهد بود. به این ترتیب به تدریج شاهد شکل‌گیری جایگاه‌های شارژ الکتریکی خودروها به جای جایگاه‌های سوخت بنزین و گاز خواهیم بود.

واقعیت مجازی و افزوده: پردازنده‌های کامپیوتری این روزها آنقدر سریع شده‌اند که می‌توانند به خوبی تجربه لذت‌بخشی از واقعیت مجازی و افزوده را برای ما ایجاد کنند. شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل و مایکروسافت میلیاردها دلار برای گسترش، راحتی استفاده و در دسترس بودن تکنولوژی‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بعضی از مردم فکر می‌کنند که این تکنولوژی‌ها تنها برای بازی‌های ویدئویی کاربرد دارند، اما این افراد با گذر زمان خواهند دید که این تکنولوژی‌ها برای انجام کارهای مختلف مفید خواهند بود؛ از ملاقات با دوستان و آشنایان از سراسر جهان گرفته تا کاربردهای پزشکی مانند درمان ترس‌ها یا کمک به توانبخشی به افراد فلج.پهپادها و خودروهای پرنده GPS :

 

اولین بار به‌عنوان یک تکنولوژی نظامی معرفی شد، اما حالا برای تاکسی گرفتن، پیدا کردن مسیر به‌کار برده می‌شود.

پهپادها هم در ابتدا یک تکنولوژی نظامی بودند، اما به سرعت برای انجام کارهای مختلف تجاری و مصرفی مورد استفاده قرار گرفتند؛ تا جایی که حالا شرکت‌های بزرگی مانند آمازون و گوگل در حال ساخت پهپادهای خودشان هستند. در همین حال موج جدیدی از ساخت خودروهای پرنده توسط استارت آپ های مختلف به راه افتاده است.

خودروهای پرنده از همان تکنولوژی پهپادها استفاده می‌کنند، اما آنقدر بزرگ هستند که بتوانند حتی افراد را هم جا‌به‌جا کنند. با این اوصاف انتظار می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور خودروهای پرنده مقرون به‌صرفه‌تر از هواپیماها هم باشند.هوش مصنوعی: 

 

هوش مصنوعی به دنبال الگوریتم‌های جدید و استفاده گسترده در جمع‌آوری اطلاعات و پردازش کامپیوتری، پیشرفت سریعی در یک دهه گذشته داشته است. هوش مصنوعی تقریبا در هر زمینه‌ای کاربرد دارد؛

برای مثال در عکاسی یک تکنیک هوش مصنوعی به نام «تبدیل به سبک هنرمندانه» هست که عکاسان را به شکل یک نقاش تبدیل می‌کند. گوگل حالا یک سیستم هوش مصنوعی ساخته است که سیستم‌های انرژی دیتاسنترها را کنترل می‌کند و به این ترتیب صدها میلیون دلار در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی می‌کند. کاربردهای گسترده هوش مصنوعی افراد را از کارهای تکراری ذهنی رها می‌کند، درست مانند انقلاب صنعتی که افراد را از انجام کارهای تکراری فیزیکی رها کرد.

سوپر کامپیوترهای جیبی برای همه: 80 درصد بزرگسالان جهان تا سال 2020 یک موبایل هوشمند متصل به اینترنت خواهند داشت. یک آیفون 6 حدود دو میلیارد ترانزیستور دارد که تقریبا 625 برابر بیشتر از ترانزیستورهای به‌کار رفته در یک کامپیوتر پنتیوم اینتل سال 1995 است. موبایل‌های هوشمند امروزی به مثابه سوپر کامپیوترها هستند. موبایل‌های هوشمند متصل به اینترنت امکاناتی را به افراد عادی می‌دهند که تا چند سال پیش تنها برای گروه خاصی از مردم در دسترس بودند.تحصیل آنلاین با کیفیت بالا: 

 

در حالی که شهریه دانشگاه‌ها به سرعت بالا می‌رود، هر شخصی که یک موبایل هوشمند دارد می‌تواند تقریبا در هر زمینه‌ای به‌صورت آنلاین تحصیل کند و به محتوای آموزشی غالبا رایگان و با کیفیت دسترسی داشته باشد. در حالی که خرید یک دانشنامه بریتانیکا 1400 دلار هزینه دارد، حالا هر کاربر موبایل هوشمند می‌تواند در عوض به‌صورت رایگان از دانشنامه ویکی‌پدیا استفاده کند.

در همین حال کیفیت آموزش آنلاین هم رو به بهبود است. در 15 سال گذشته دانشگاه معتبر MIT سخنرانی‌ها و مواد درسی بیش از دو هزار دوره دانشگاهی را ضبط کرده و به صورت آنلاین ارائه داده است؛ روندی که انتظار می‌رود در چند سال آینده دانشگاه‌های بسیار دیگری هم با آن همراه شوند.پزشکی کامپیوتری: 

 

تا همین اواخر کامپیوترها تنها در محیط‌های پزشکی و بیشتر برای انجام کارهای تحقیقاتی و ثبت سوابق مورد استفاده قرار می‌گرفتند. امروزه اما ترکیبی از علوم کامپیوتری و پزشکی در حال شکل‌گیری است که می‌تواند تنوع و پیشرفت‌های بزرگی در علم پزشکی ایجاد کند.

به عنوان مثال تا 15 سال پیش تنظیم توالی ژنوم انسان 3 میلیارد دلار هزینه داشت، امروزه اما این هزینه به حدود هزار دلار کاهش یافته است و انتظار می‌رود روند کاهشی آن ادامه داشته باشد. به این ترتیب اصلاحات ژنتیکی به زودی به بخشی عادی از پزشکی تبدیل خواهد شد.راهکارهایی برای شاد بودن!

شاد بودن اما برخلاف تصور این افراد بستگی مستقیم به خود ما دارد. زندگی سخت است، فراز و نشیب دارد، پلشتی و سختی در آن کم نیست، اما آن کسی در زندگی هنرمند خوبی است که در حضور همه این موانع بهانه ای برای شادی پیدا کند.

برای اینکه هر روز احساس بهتری داشته باشید راه‌های جالبی وجود دارد.

 

افکار و اندیشه‌های مثبت داشته باشید

بعضی‌ها می‌گویند اتفاقات خوب، برای بهترین‌ها می‌افتد. اما بعضی دیگر می‌گویند: بعضی از مردم قادرند بهترین چیزهایی که اتفاق می‌افتد را برای خود پیش بیاورند.

این کلید خوشبختی است. اولین راه این است که افکارتان را روی کاغذ بیاورید. چراکه این رفتار خیلی زود برطبق عادت وارد زندگی‌تان می شود. بدانید که هر انسانی برای ایجاد خوشبختی و شادی موردنظرش قدرتی قابل توجه دارد. او به آنچه دارد ارزش می‌دهد نه به آنچه که از دست داده است.

-ادامه مطلب- 

شاد بودن اما برخلاف تصور این افراد بستگی مستقیم به خود ما دارد. زندگی سخت است، فراز و نشیب دارد، پلشتی و سختی در آن کم نیست، اما آن کسی در زندگی هنرمند خوبی است که در حضور همه این موانع بهانه ای برای شادی پیدا کند. 

 

با جمع باشید

انرژی مثبت ها، کلا با انفرادی غذا خوردن و کار کردن و . . . . به طور کل زندگی دور از جمع فراری هستند. با جمع بودن و با جمع زندگی کردن، شادی را برای انرژی مثبت ها به ارمغان می آورد و با مختصات شادی آن ها در یک راستا هست. برای شاد بودن و انرژی مثبت شدن، مهارت های ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید و با رعایت بند بالایی، سعی کنید در جمع حرکت کنید و با جمع باشید.

 

توجه به زمان حال

افراد شاد همواره متوجه زمان حال هستند و سعی می کنند حداکثر لذت را از فعالیت های روزانه خود ببرند. فوردایس به افراد آموزش می دهد که ش ادی همواره در اینجا و زمان حال واقع است نه در جای دیگر و زمان دیگر. افراد شاد بیشتر از افراد ناشاد از زندگی لذت می برند. زیرا ذهن خود را مشغول رویدادهای تلخ گذشته و گاهی اوقات ندامت از انجام برخی امور نمی کنند و غم روزی را که نیامده نمی خورند.

 

ورزش کنید

مطالعات نشان داده که تمرینات ورزشی نه تنها برای تناسب اندام مفید هستند بلکه باعث آزاد شدن اندورفین در بدن می شوند که می تواند باعث تغییر خلق و خوی شما شده و شما را شادتر و سرحال تر می کند. مطالعات انجام شده در دانشگاه تورنتو نشان داده که ورزش می تواند باعث درمان افسردگی شود. در یک آزمایش سه گروه از افراد که دچار افسردگی بودند انتخاب شدند؛

به گروه اول داروی ضد افسردگی داده شد، به گروه دوم مصرف داروی ضد افسردگی در کنار ورزش پیشنهاد شد و گروه سوم برای درمان افسردگی ورزش می کردند، پس از شش ماه فقط گروه اول دچار افسردگی شدند و گروه دوم و سوم بازگشت افسردگی در آن ها دیده نشد.

 

برنامه صبحگاهی داشته باشید

 احساس گیجی و کسلی در صبحگاه، تا زمانی که ظهر برسد از بین می‌رود و بهبود پیدا می‌کند ولی اگر یک برنامه همیشگی را در صبح انجام دهید، می‌توانید این احساس رخوت و بی‌حالی را در طول روز کنترل کنید. به غیر از برنامه‌های بهداشتی همیشگی مانند شستن صورت و دوش گرفتن در ابتدای صبح، هر روز صبح چند دقیقه را به برنامه‌ریزی برای کارهای روزانه خود اختصاص دهید، اهداف خود را تعیین کنید و کمی حرکات مدیتیشن و تمرکز انجام دهید. این حرکات ذهنی باعث تمرکز ذهن می‌شود و اعتماد به نفسی به شما می‌دهد که بتوانید فعالیت‌های خود را در طول روز انجام دهید.

 

خواب کافی داشته باشید

وقتی خواب کافی نداشته باشید، بیشتر سراغ افکار منفی می روید، محققان پس از چندین آزمایش به این نتیجه رسیدند که نداشتن خواب کافی باعث اختلال در بخشی از مغز که افکار مثبت را پردازش می کند، شده و در نتیجه فرد بیشتر دچار افکار منفی می شود. خواب ناکافی فرآیند شناختی ما را کاهش داده و خطر افسردگی را افزایش می دهد، سعی کنید هر شب ۳۰ دقیقه زودتر بخوابید تا صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید.

 

خشم و کینه را در خود نگه ندارید

 کاری کنید که امروز آخرین روزی باشد که اسیر ناراحتی‌های قدیمی هستید. چیزی که در گذشته اتفاق افتاده است، فقط یک بخش از کتاب زندگی شماست. فقط کافی است که کتاب را ورق بزنید. همه ما بخاطر تصمیمات خودمان و دیگران صدمه دیده‌ایم و بااینکه درد و ناراحتی ناشی از این تحربیات کاملاً طبیعی هستند، گاهی‌اوقات برای مدتی طولانی در شما می‌مانند. احساس خشم و کینه ما را وا می‌دارد که همان درد را دوباره و دوباره برای خودمان تکرار کنیم و فراموش کردن آن برایمان سخت شود. 

بخشش چاره کار است. باعث می‌شود بتوانید بدون مقابله کردن با گذشته، روی آینده‌تان تمرکز کنید. برای دریافتن قدرت بی‌نهایت چیزی که در آینده اتفاق می‌افتد، باید هر چیزی که پشت سرتان است را ببخشید. بدون بخشش، زخم‌ها هیچوقت خوب نمی‌شوند و رشد فردی شما حاصل نخواهد شد. به این معنی نیست که گذشته‌تان را پاک می‌کنید یا اتفاقاتی که افتاده را فراموش می‌کنید. به این معنی است که آن درد و خشم را کنار می‌گذارید و درعوض انتخاب می‌کنید که از آن اتفاق درس بگیرید و به سمت آینده‌تان حرکت کنید.

 

همان طور که دلتان می خواهد زندگی کنید

دکتر دنیل گیلبرت می گوید: "عقل" ما را به جایی می برد که "دل" می گوید؛ اما هیچ یک از آن دو اهمیت نمی دهند "پاها" کجا می روند. ما همیشه به این فکر هستیم کجا برویم، چه چیزی بخریم و چه کار کنیم. شاید به خیلی از کارها پاسخ منفی دهیم؛ اما به ندرت دغدغه‌ی فکری‌مان این است که چطور شادتر زندگی کنیم. مسئله‌ی اصلی این است که روی اولویت‌ها و خواسته‌های واقعی خود تمرکز کنید.

 

باغبانی کنید

 همان طور که تنفس هوای تازه و انجام حرکات ورزشی باعث کاهش اضطراب می شود و فرد را سرحال و سرزنده می کند، انجام امور باغبانی مثل زدودن علف های هرز باغ یا باغچه، تماشای رشد دانه ای که به گیاه تبدیل شده و گل می دهد و نیز هرس شاخ و برگ درختان که ممکن است فقط چند ساعتی وقتتان را بگیرد، نیز حس شادی و آرامش را در وجودتان زنده می کند.

 

در کارهای خیر شرکت کنید

 کمک به دیگران و مایه تسکین و آرامش دیگران بودن، تأثیر فوق‌العاده‌ای بر آرامش و نشاط ما خواهد داشت. تقسیم شادی با سایرین، طعم شادی را بیش‌تر و طولانی‌تر می‌کند. مهم نیست ما چگونه به دیگران کمک می‌کنیم؛ گاه یک هم‌دردی صمیمانه، کلمات تسکین‌بخش و… باعث ایجاد نشاط در دیگران و به‌تبع آن در وجود خود ما خواهد شد.

 

مادی گرا نباشید

 اگر شما بخواهید از وضعیت مالی بد خود را نجات دهید پول خیلی به شما کمک می کند. اما تحقیقات نشان داده است، کسانی که در پی مادیات هستند نسبت به کسانی که مادی‌گرا نیستند، بیشتر احساس ناراحتی دارند و از خانواده، دوستان و حتی سلامتی‌شان ناراضی هستند.

چگونه مطالعه کنیم که در ذهن باقی بماند؟

چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟

چگونه درس بخوانیم کـه در امتحانات فراموش نکنیم و بتوانیم بخوبی مطالعه ای کـه داشته ایم را در ذهن بسپاریم ؟

روش هایی کـه این جا بـه شـما خواهیم گفت از رازهای موفقیت افراد درس خوان اسـت کـه در این جا گرد آوری شده اسـت کـه شـما را کمک خواهد کرد کـه چیزهایی کـه مطالعه می‌کنید را فراموش نکنید و کیفیت مطالعه خودرا بالا ببرید.

 

-ادامه مطلب-

1-نظری کلی بر مطالب بیندازید: 

 

وقتی می‌خواهید مطلب جدیدی را بخوانید، بـه طور مستقیم خودرا درگیر ان مطلب نکنید. در ابتدا یک نگاه کلی بـه مطلب بیندازید تا موضوع را درک کنید یا بـه عکس‌ها، زیرنویس عکس‌ها و خلاصه‌هایی از متن که موجود هستند، نگاه کنید. اگر می‌خواهید کتاب بخوانید ابتدا بـه لیست و مقدمه کتاب نگاهی بیندازید. این پیش‌زمینه‌ها بـه درک مطلب شـما کمک زیادی خواهد کرد.

 

2- سرعت مطالعه خودرا کاهش داده و مطالب را چندین بار تکرار کنید: 

 

کاهش سرعت مطالعه در مورد مطالب پیچیده و دشوار بـه شـما در یادگیری بهتر کمک می کند.تفاوت یک دانش‌آموز خوب و ضعیف دراین اسـت کـه شاگرد ضعیف اگر مطلبی را نفهمد، ان را دیگر نمی خواند و بـه سراغ مطالب دیگر می رود و اگر ان مطالب نیز بـه مطلب قبلی ربط داشته باشد، از ان‌ها هم چیزی نمی‌فهمد ولی دانش‌آموز خوب وقتی با مطلب سختی مواجه می‌شود ان‌قدر ان مطلب را تکرار می‌کند و از دیگران می‌پرسد تا خوب یاد بگیرد.

 

3-نکات مهم درس را در برگه‌ای جداگانه یادداشت کنید: 

 

یادداشت برداشتن از مطالب مهم و دشوار بـه درک بهتر ان مطلب کمک میکند. هم‌ چنین انجام ان؛ کار شـما را برای شب امتحان نیز آسان‌تر می کند.

 

چگونه زمان مطالعه حواسمان جمع باشد !؟

 

تعداد زیادی از افکار هستند کـه هنگام مطالعه سراغ ذهن ما می‌آیند تا مزاحمت ایجاد کنند. دراین صورت ما نمیتوانیم با بازدهی کامل مطالعه کنیم. برای مطالعه مناسب باید قبل از ان استراحت مناسب داشته باشید و نکات زیر را برای افزایش راندمان رعایت کنید. ابتدا کمی از زمانتان را بـه یادداشت افکار مزاحم و تفکر در مورد انها اختصاص دهید. علت این کـه خیلی از این افکار هنگام مطالعه بـه ذهن خطور می کند این اسـت کـه فرصت تفکر بر روی آن ها نداشته اید و این افکار در ذهن به‌ صورت غیر طبقه بندی و نامنظم باقی مانده اند. یک بار برای همیشه بـه انها فکر کنید و انها را کنار بگذارید.

 

 برنامه مطالعه منظم داشته باشید و پیوسته برنامه درس خواندنتان را تغییر ندهید.

 

 یکی از کارهای بسیار مفید برای افزایش تمرکز، نوشتن هنگام خواندن اسـت، یعنی وقتی دارید موضوعی را می خوانید، کلمات مهم و بخش‌هایی که احساس می‌کنید باید بـه خاطر بسپارید را بنویسید. این نوشته لازم نیست، تمیز و مرتب باشد و یا مثل یک خلاصه‌نویسی باشد؛ صرفاً نوشتن بـه خاطر درگیر کردن بخشی از نیمکره‌ی راست مغز، میزان تمرکزتان را افزایش میدهد.

همان‌ طور که میدانید، هر بخش از مغز انسان، مخصوص انجام فعالیتی خاص اسـت، مثلا بخشی مربوط بـه شنوایی، بخشی مربوط بـه بینایی‌؛ بخشی مربوط بـه لامسه و… از نظر مساحت، بخشی از مغز که مربوط بـه شنوایی اسـت، از بقیه‌ی بخش‌ها بیش‌تر اسـت. از این رو، برای افزایش تمرکز، بـه این صورت عمل کنید.

 چشم‌های‌‌تان را ببندید و فقط بشنوید؛ سعی کنید، 3 صدای متفاوت را در اطراف‌تان تشخیص دهید. گاهی باید چند دقیقه صبر کنید. هیچ ایرادی ندارد، صبور باشید و با این کار، الکتریسیته‌ی ساکن موجود در اعصاب شنوایی، تخلیه میشوند و وقتی چشم‌های‌‌تان را باز می‌کنید و مطالعه را ادامه می دهید،

 متوجه خواهید شد که میزان تمرکزتان چندین برابر شده اسـت. اگر میزان حواس‌پرتی‌تان زیاد اسـت، هیچ اشکالی ندارد که هنگام مطالعه، چندین بار این کار را انجام دهید یعنی بـه محض احساس حواس‌پرتی، این تمرین را انجام دهید. «از این تمرین در ورزش یوگا، بسیار استفاده می شود .اگر هنگام خواندن درس خاصی تمرکز ندارید سعی کنید ان درس را هرروز ودر بازه های‌ زمانی کوتاه 30 الی 45 دقیقه ای مطالعه نمائید.

 

در هنگام مطالعه یا در زمانهای استراحت میان دو تایم مطالعه تلویزیون تماشا نکنید.

 

یک مداد، یک سیب و یا هر شی دیگر را انتخاب کنید و بـه ان خیره شوید، سعی کنید فکر خودرا روی ان متمرکز کنید، فکر شـما مانند یک حیوان گریز پا فرار می کند و پس از چند ثانیه متوجه میشوید کـه ذهنت ان متمرکز نیست. دوباره سعی کنید کـه فکرتان را بر روی ان جسم متمرکز کنید. این تمرین را هرروز بـه مدت 2 الی 5 دقیقه انجام دهید. مطمئن باشید پس از مدتی پرش ذهن شـما کمتر خواهد شد.

 

حواست را جمع کن

 

شیوه ای ساده ولی بسیار موثر اسـت. وقتی حواس تان پرت و ذهنت ان سرگردان اسـت مرتب بـه خودتان هشدار دهید کـه «حواست را جمع کن». ممکن اسـت در ابتدا این عمل را صدها بار در هفته انجام دهید ولی مطمئن باشید کـه در روزهای آینده قدرت تمرکزتان بیشتر خواهد شد.

 

در رخت خواب مطالعه نکنید.  بعبارت دیگر در محلی غیر از مکان استراحتتان مطالعه نمائید.

غذای سنگین و پرحجم میل نکنید.

در محیطی با نور کافی و هوای تازه مطالعه نمائید.

پس از هر 45 دقیقه مطالعه از جای خود بلند شده و کمی استراحت کنید.

مطالعه روزانه را از مباحثی کـه کمتر بـه آن ها علاقه دارید آغاز کنید.