ویروس کرونا 98نوروز1400اسلاید 1 - جدید
فارسیEnglish

چگونه مطالعه کنیم که در ذهن باقی بماند؟

چگونه درس بخوانیم که فراموش نکنیم؟

چگونه درس بخوانیم کـه در امتحانات فراموش نکنیم و بتوانیم بخوبی مطالعه ای کـه داشته ایم را در ذهن بسپاریم ؟

روش هایی کـه این جا بـه شـما خواهیم گفت از رازهای موفقیت افراد درس خوان اسـت کـه در این جا گرد آوری شده اسـت کـه شـما را کمک خواهد کرد کـه چیزهایی کـه مطالعه می‌کنید را فراموش نکنید و کیفیت مطالعه خودرا بالا ببرید.

 

-ادامه مطلب-

1-نظری کلی بر مطالب بیندازید: 

 

وقتی می‌خواهید مطلب جدیدی را بخوانید، بـه طور مستقیم خودرا درگیر ان مطلب نکنید. در ابتدا یک نگاه کلی بـه مطلب بیندازید تا موضوع را درک کنید یا بـه عکس‌ها، زیرنویس عکس‌ها و خلاصه‌هایی از متن که موجود هستند، نگاه کنید. اگر می‌خواهید کتاب بخوانید ابتدا بـه لیست و مقدمه کتاب نگاهی بیندازید. این پیش‌زمینه‌ها بـه درک مطلب شـما کمک زیادی خواهد کرد.

 

2- سرعت مطالعه خودرا کاهش داده و مطالب را چندین بار تکرار کنید: 

 

کاهش سرعت مطالعه در مورد مطالب پیچیده و دشوار بـه شـما در یادگیری بهتر کمک می کند.تفاوت یک دانش‌آموز خوب و ضعیف دراین اسـت کـه شاگرد ضعیف اگر مطلبی را نفهمد، ان را دیگر نمی خواند و بـه سراغ مطالب دیگر می رود و اگر ان مطالب نیز بـه مطلب قبلی ربط داشته باشد، از ان‌ها هم چیزی نمی‌فهمد ولی دانش‌آموز خوب وقتی با مطلب سختی مواجه می‌شود ان‌قدر ان مطلب را تکرار می‌کند و از دیگران می‌پرسد تا خوب یاد بگیرد.

 

3-نکات مهم درس را در برگه‌ای جداگانه یادداشت کنید: 

 

یادداشت برداشتن از مطالب مهم و دشوار بـه درک بهتر ان مطلب کمک میکند. هم‌ چنین انجام ان؛ کار شـما را برای شب امتحان نیز آسان‌تر می کند.

 

چگونه زمان مطالعه حواسمان جمع باشد !؟

 

تعداد زیادی از افکار هستند کـه هنگام مطالعه سراغ ذهن ما می‌آیند تا مزاحمت ایجاد کنند. دراین صورت ما نمیتوانیم با بازدهی کامل مطالعه کنیم. برای مطالعه مناسب باید قبل از ان استراحت مناسب داشته باشید و نکات زیر را برای افزایش راندمان رعایت کنید. ابتدا کمی از زمانتان را بـه یادداشت افکار مزاحم و تفکر در مورد انها اختصاص دهید. علت این کـه خیلی از این افکار هنگام مطالعه بـه ذهن خطور می کند این اسـت کـه فرصت تفکر بر روی آن ها نداشته اید و این افکار در ذهن به‌ صورت غیر طبقه بندی و نامنظم باقی مانده اند. یک بار برای همیشه بـه انها فکر کنید و انها را کنار بگذارید.

 

 برنامه مطالعه منظم داشته باشید و پیوسته برنامه درس خواندنتان را تغییر ندهید.

 

 یکی از کارهای بسیار مفید برای افزایش تمرکز، نوشتن هنگام خواندن اسـت، یعنی وقتی دارید موضوعی را می خوانید، کلمات مهم و بخش‌هایی که احساس می‌کنید باید بـه خاطر بسپارید را بنویسید. این نوشته لازم نیست، تمیز و مرتب باشد و یا مثل یک خلاصه‌نویسی باشد؛ صرفاً نوشتن بـه خاطر درگیر کردن بخشی از نیمکره‌ی راست مغز، میزان تمرکزتان را افزایش میدهد.

همان‌ طور که میدانید، هر بخش از مغز انسان، مخصوص انجام فعالیتی خاص اسـت، مثلا بخشی مربوط بـه شنوایی، بخشی مربوط بـه بینایی‌؛ بخشی مربوط بـه لامسه و… از نظر مساحت، بخشی از مغز که مربوط بـه شنوایی اسـت، از بقیه‌ی بخش‌ها بیش‌تر اسـت. از این رو، برای افزایش تمرکز، بـه این صورت عمل کنید.

 چشم‌های‌‌تان را ببندید و فقط بشنوید؛ سعی کنید، 3 صدای متفاوت را در اطراف‌تان تشخیص دهید. گاهی باید چند دقیقه صبر کنید. هیچ ایرادی ندارد، صبور باشید و با این کار، الکتریسیته‌ی ساکن موجود در اعصاب شنوایی، تخلیه میشوند و وقتی چشم‌های‌‌تان را باز می‌کنید و مطالعه را ادامه می دهید،

 متوجه خواهید شد که میزان تمرکزتان چندین برابر شده اسـت. اگر میزان حواس‌پرتی‌تان زیاد اسـت، هیچ اشکالی ندارد که هنگام مطالعه، چندین بار این کار را انجام دهید یعنی بـه محض احساس حواس‌پرتی، این تمرین را انجام دهید. «از این تمرین در ورزش یوگا، بسیار استفاده می شود .اگر هنگام خواندن درس خاصی تمرکز ندارید سعی کنید ان درس را هرروز ودر بازه های‌ زمانی کوتاه 30 الی 45 دقیقه ای مطالعه نمائید.

 

در هنگام مطالعه یا در زمانهای استراحت میان دو تایم مطالعه تلویزیون تماشا نکنید.

 

یک مداد، یک سیب و یا هر شی دیگر را انتخاب کنید و بـه ان خیره شوید، سعی کنید فکر خودرا روی ان متمرکز کنید، فکر شـما مانند یک حیوان گریز پا فرار می کند و پس از چند ثانیه متوجه میشوید کـه ذهنت ان متمرکز نیست. دوباره سعی کنید کـه فکرتان را بر روی ان جسم متمرکز کنید. این تمرین را هرروز بـه مدت 2 الی 5 دقیقه انجام دهید. مطمئن باشید پس از مدتی پرش ذهن شـما کمتر خواهد شد.

 

حواست را جمع کن

 

شیوه ای ساده ولی بسیار موثر اسـت. وقتی حواس تان پرت و ذهنت ان سرگردان اسـت مرتب بـه خودتان هشدار دهید کـه «حواست را جمع کن». ممکن اسـت در ابتدا این عمل را صدها بار در هفته انجام دهید ولی مطمئن باشید کـه در روزهای آینده قدرت تمرکزتان بیشتر خواهد شد.

 

در رخت خواب مطالعه نکنید.  بعبارت دیگر در محلی غیر از مکان استراحتتان مطالعه نمائید.

غذای سنگین و پرحجم میل نکنید.

در محیطی با نور کافی و هوای تازه مطالعه نمائید.

پس از هر 45 دقیقه مطالعه از جای خود بلند شده و کمی استراحت کنید.

مطالعه روزانه را از مباحثی کـه کمتر بـه آن ها علاقه دارید آغاز کنید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*