ویروس کرونا 98اسلاید 1 - جدید
فارسیEnglish

برنامه ریزی مطالعه برای کنکور در تعطیلات

این روزها، برای برخی از داوطلبان کنکور، مرور تمام دروس و ریختن برنامه های سنگین و غیر قابل اجرا باعث می شود این فرصت طلایی را از دست بدهند. بنابراین شما باید بدانید که در تعطیلات قرار نیست همه ی مباحث را به صورت عمیق مطالعه کنید و باید مباحث پایه را مرورکنید و تست بزنید.

توصیه ما به شما عزیزان این است که در تعطیلات بهتر است مباحث پیش 1 و نیز یکی از پایه های سال دوم و یا سوم دبیرستان را مرور و مطالعه ای دقیق و عمیق داشته باشید و حتما با برنامه ی راهبردی آزمونی خود پیش بروید. هر ساله و با شروع نیمسال دوم ، مطالعه و مرور دروس عمومی اهمیت فوق العاده ای می یابد. چرا که کسب درصدهای بالا در دروس عمومی، در کنار درصدهای خوب دروس اختصاصی می توانند شما را به بهترین رتبه و رشته ی مورد علاقه برساند.

-ادامه مطلب-

هر درس را باید چگونه بخوانیم؟

بطور کلی دروس مد نظر ما در تعطیلات، دروس عمومی و اختصاصی هستند که بهترین شیوه برای مطالعه و مرور مباحثی مثل ریاضی ، فیزیک و شیمی تنها مرور خلاصه ها و تست زنی زیاد است و برای درس نکته ای و فراری همچون زیست و دروس عمومی، بیشتر تاکیدمان بر مرور است تا تست زنی .

لذا بهترین شیوه مطالعه در تعطیلات نوروزی ، تست زنی دروس اختصاصی و مروردروس عمومی است که باعث می شود برنامه ایده آل و عالی در تعطیلات نوروزی داشته باشید.

توجه و تذکر

برای مرور دروس عمومی قرار نیست کل متون کتاب ها را خط به خط و خیلی عمیق مطالعه کنید چون که این کار خیلی وقت گیر هست و ما توصیه داریم تنها سر تیتر ها و پاراگراف های مهم را در کنار خلاصه هایی که در طول این مدت تهیه کرده اید را مرور کنید.

برای مباحث اختصاصی می توانید علاوه بر خلاصه نویسی هایی که دارید باید تست های آزمون های آزمایشی بعلاوه تست های که قبلا علامت زده بودید را کار کنید و بهترین و معتبرترین منابع تستی که باید در اولویت برنامه ریزی شما باشند ، تست های سراسری چند سال اخیر هستند و اصلا توصیه نمی کنیم به سراغ تست های تالیفی بروید.

برای دروس عمومی نیز در کنار مرورهای سریع ، تست زنی تست های سراسری را توصیه می کنیم . البته بهتر است به صورت مجموعه ای تست زنی داشته باشید.

اگر می‌خواهید برای روزهای باقی مانده به طور مؤثری وارد میدان شوید، لازم است که نگاهی به آنچه تاکنون مطالعه کرده‌اید، داشته باشید و ببینید که آیا درس‌ها را طبق بودجه‌بندی کنکور و بر اساس اهمیتشان مطالعه کرده‌اید؟ آیا این مطالعه تا الان کافی بوده است؟ بر اساس آنچه تا کنون مطالعه کرده‌اید و نیز اهمیت دروس، لازم است که چه درس‌هایی را بیشتر و چه درس‌هایی را کمتر مطالعه کنید؟ از نظر مطالعه دروس، خلاصه‌برداری، مرور و تست زنی در چه وضعیتی هستید و نسبت به برنامه‌ریزی کلی که در ابتدا داشته‌اید، چقدر موفق شده‌اید که دروس را مطالعه کنید؟

برای انجام این کار می‌توانید به صورت زیر عمل کنید:

1- روی یک کاغذ اسم درس‌ها را بنویسید و جلوی آن یادداشت کنید که از هر درس چه قسمت‌هایی را خوانده‌اید، چقدر تست زده‌اید، و از چه منابعی تست زده‌اید؟ به این فرم اصطلاحاً «روندنما» گفته می‌شود. پر کردن این فرم کمک می‌کند که ببینید در کجا قرار گرفته و چه کارهایی انجام داده‌اید و چه کارهایی را باید انجام دهید.
2- به بودجه‌بندی سؤالات کنکور توجه کنید. در فرصت باقی مانده تا کنکور، به وزن درسی‌هایی که می‌خوانید توجه کامل داشته باشید.
3- درس‌ها در این موقع سال از یکی از حالات زیر خارج نیستند:

الف: آنها را نخوانده‌اید:

ممکن است این درس‌ها شامل درس‌هایی شود که در مدرسه درس داده شده است و شما آنها را نخوانده‌اید؛ یعنی عقب افتاده‌اید، که در این صورت، باید در اسرع وقت، بسته به اهمیت آن، جبران کنید؛ یا این درس‌ها در مدرسه درس داده نشده، ولی قرار است که تدریس شود. لطفاً شما از کلاس خود جلو نزنید و به جای نگران بودن از اینکه درس‌ها کی تمام می‌شود، نگران درس‌هایی باشید که تمام شده است و شما هنوز آن دروس را خلاصه‌نویسی نکرده، نخوانده یا تست نزده‌اید؛ یا این درس‌ها، درس‌هایی است که قرار نیست در مدرسه درس داده شود. این مباحث را شناسایی کنید، به بودجه‌بندی آن توجه کرده و سعی کنید که تا اول اردیبهشت یا نیمه اول آن، این مباحث را هم تمام کنید و برای جمع بندی دوم که خرداد ماه است ، آماده باشید.

ب: درس‌ها را خوانده‌اید:

این درس‌ها، شامل درس‌هایی می‌شود که آنها را به طور کامل خوانده، خلاصه‌نویسی کرده، سر کلاس خوب فهمیده، تست‌هایش را زده‌اید و کاملاً نسبت به آنها احساس خوبی دارید. این مباحث نقطه قوت شما هستند و باید آخر هر هفته یا دو هفته یک بار، آنها را مرور کنید تا تثبیت شوند؛ یا درس‌ها را خوانده‌اید، ولی احساس می‌کنید که هنوز به طور کامل آنها را یاد نگرفته‌اید. این درس‌ها را با تست زدن به گروه اول تبدیل کنید. توجه کنید: گفتیم که با تست زدن، نه خواندن؛ زیرا اگر شما در این درس‌ها مبادرت به تست‌زنی بکنید، علاوه بر رفع اشکال، مهارت تست زنی خود را نیز در این درس‌ها بالا خواهید برد؛ یا درس‌ها را خوانده‌اید، ولی اصلاً آنها را یاد نمی‌گیرید و نمی‌فهمید و یا چند روز بعد فراموش می‌شود. به بودجه‌بندی سؤالات مراجعه کنید؛ اگر این درس اهمیت کمی دارد، شاید بتوان آن را حذف کرد، و اگر پر اهمیت است به یکی از شکل‌های زیر آن را بر طرف کنید:

حالت اول: وقت بیشتری بگذارید و بهتر بخوانید و روش مطالعه خود را عوض کنید؛ چون اگر روشتان درست بود باید تا حالا جواب می‌داد.
حالت دوم: با دوستان قوی‌تر خود این مبحث را کار کنید و با هم رفع اشکال کنید.
حال سوم: اگر در بودجه‌بندی سؤالات، این مبحث سهم کمی داشت، آن را رها کنید.

ج: عملکرد خود را ارزیابی کنید

حتماً لازم است که نیم نگاهی هم به خودتان بیندازید؛ زیرا شما اصلی‌ترین عامل موفقیت یا شکست در کنکور هستید. جواب این سؤالات که چقدر برای رسیدن به هدف تلاش کرده و چقدر زحمت کشیده‌اید، می‌تواند در ادامه تلاش و کسب موفقیت بعدی شما مؤثر باشد.

نگاهی به گذشته، زمانی که از ابتدا تا الان برای کنکور درس می‌خواندید، بیندازید و از خودتان بپرسید که آیا تلاشتان کافی بوده است. اینکه خودتان در مورد خودتان چه فکر بکنید بسیار مهم است، و مهم‌تر اینکه به گذشته که برمی‌گردید به خودتان بدهکار نباشید و بدانید که در حد نهایت توان خود تلاش کرده‌اید. این مهم‌ترین مساله شماست؛ علاوه بر این، دقت کنید که آیا وقت مطالعه دروس و مدت زمان آن با میزان آگاهی شما از آن درس مطابقت داشته و یا بیش یا کمتر از میزان توانایی شما بوده است؛ مثلاً شما در درس ریاضی ضعیف بوده و بدون شناخت کافی از وضعیت خودتان، مدت پنج ساعت را در طول هفته برای ریاضی در نظر گرفته‌اید، حالا که به مقطع مهمی از آمادگی برای کنکور رسیده‌اید، لازم است که تجدید نظری در برنامه خودتان کرده و مدت مطالعه درس ریاضی را با توجه به میزان اطلاعات خودتان در این درس بالا ببرید.

حالا که به شناخت بهتری از روحیات مطالعاتی خود در طول آمادگی برای کنکور رسیده‌اید، به این موضوع توجه کنید که آیا زمان شروع و پایان مطالعه روزانه شما، مطابق با ساعات خواب و بیداری شما هست یا خیر، و یا اینکه در چه مکانی در این مدت از نظر یادگیری، بازدهی بیشتری داشته‌اید. آیا در مطالعه گروهی یادگیری بهتری داشته‌اید یا در زمان مطالعه فردی؟ گرچه همه داوطلبان باید سعی کنند که همیشه با توجه به موضوعاتی که در بالا به آن اشاره شد، بازده مطالعاتی خود را افزایش دهند، اما این خانه تکانی کنکوری به شما کمک خواهد کرد که اگر تا الان به این مساله اهمیت نداده یا کاری در جهت بهبود آن انجام نمی‌داده‌اید، اکنون زمانی را برای بازنگری آنها در نظر بگیرید. باز هم تکرار می‌کنیم که شما در حال نزدیک شدن به مقطع مهمی از مسیر مطالعاتی کنکور هستید؛ پس انجام اقداماتی که در بالا به آن اشاره شد، با آنکه وقت چندانی را از شما نخواهد گرفت، باعث می‌شود تا در مدت زمان باقی مانده تا آزمون سراسری، نتایج بهتری را کسب کنید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*