ویروس کرونا 98اسلاید 1 - جدید
فارسیEnglish

برای درس خواندنتان مدیریت زمان داشته باشید

درس خواندن هنر است و مثل هر هنر دیگری باید روش‌های آن را یاد بگیرید. در این پست قصد داریم در چند مرحله درس خواندن درست و استاندارد را به شما یاد بدهیم. در قسمت سوم این مطلب می‌خوانید که مدیریت زمان تا چه حد می‌تواند در بالارفتن بهره‌وری شما در درس و مطالعه تاثیرگذار باشد.

برنامه‌ریزی و وقت‌شناسی در هر کاری اهمیت بسیاری دارد، اما وقتی پای درس خواندن و برنامه‌ریزی برای مطالعه در میان است، اهمیت زمان‌بندی کارها چند برابر می‌شود. ابتدا باید ببینید که چقدر زمان برای درس خواندن شما کفایت می‌کند. باید توجه داشت که میزان زمان درس خواندن در هر دانش‌آموز متفاوت است و حتی برای هر درس و کلاسی هم تفاوت دارد. ادامه مطلب را بخوانید تا با اصول برنامه‌ریزی و زمانبندی دقیق آشنا شوید.

-ادامه مطلب-

برای درس خواندن چقدر باید وقت گذاشت؟

میزان زمانی که باید برای درس خواندن صرف کرد بستگی به این دارد که چه تعداد کلاس در طول هفته دارید، چقدر عادت به مطالعه دارید و از درس خواندن دنبال چه اهدافی هستید. به عنوان قاعده‌ای کلی، عمده اساتید و دبیران پیشنهاد می‌دهند که هر دانش‌آموز باید برای هر ساعت آموزشی که در هفته می‌بیند، دو ساعت مطالعه داشته باشد.

با این وجود، مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اکثر دانش‌آموزان تنها یک ساعت در هفته برای یک ساعت آموزش مطالعه می‌کنند که نصف زمانی است که پیشنهاد شده. اما در خصوص دانش‌آموزانی که در طول هفته کلاس دارند، پیشنهاد می‌شود حدود ۳۰ ساعت در هفته مطالعه کنند.

این میزان ساعت مطالعه برای بسیاری از دانش‌آموزان شبیه کابوس است، اما اگر زمان خود را به خوبی مدیریت کنید، مطالعه شما بازدهی بیشتری خواهد داشت و به شما کمک می‌کند تا هم در کلاس درس و هم در دوره‌های آنلاین عملکرد بهتری داشته باشید.

مطالعه بیش از حد هم ممکن است؟

مقدار زمان مطالعه چیز ثابتی نیست اما باید مراقب باشید و این نکته را به یاد داشته باشید که فراتر از برنامه‌ها عمل کردن گاهی باعث نتیجه عکس می‌شود. دانش‌آموزان در اکثر مواقع فکر می‌کنند اگر زمان زیادی را صرف مطالعه کنند، نتیجه مطلوب‌تری می‌گیرند.

در صورتی که مطالعه در بازه زمانی طولانی و بدون توقف خسته کننده می‌شود و ذهن شما ممکن است دیگر کشش این حجم از مطالعه را نداشته باشد؛ در نتیجه مطالعه شما نیز بی ثمر می‌شود. برای همین گفته می‌شود شب امتحانی درس خواندن در طولانی مدت نتیجه خوب نمی‌دهد. بنابراین ابتدا باید بفهمید که چه مدت زمان شما می‌توانید روی یک موضوع تمرکز داشته باشید.

چطور زمان‌بندی موثرتری داشته باشید؟

پس از اینکه میزان توانایی خود را در مدت زمانی که می‌توانید صرف مطالعه کنید، پیدا کردید؛ نوبت می‌رسد به فهم این نکته که چطور زندگی شخصی خود را با کارهای کلاس و درسی هماهنگ کنید. بسیاری از دانش‌آموزان وقت زیادی را در مدرسه می‌گذرانند اما در کنار آن، دانش‌آموز در سنی است که فعالیت‌های گروهی دیگری هم دارد و وقت زیادی را هم با خانواده خود می‌گذراند. در این صورت باید برنامه‌ای داشته باشید که بتوانید با آن هم به خوبی به کارهایتان برسید و هم از زندگی خود غافل نشوید. مراحل زیر کمک می‌کند تا مدیریت زمان موثرتری داشته باشید.

مرحله اول: برنامه‌ دقیق و با جزئیات بنویسید

به جای اینکه برنامه‌های درسی را به ذهن خود بسپارید، قلم و کاغذ بردارید و شرح کارهایی که باید انجام دهید را به همراه روز و ساعت یادداشت کنید. اگر هم از تقویم استفاده کنید که چه بهتر. نوشتن برنامه به این شکل و در کنار آن استفاده از یادآورنده‌هایی که روی گوشی نصب می‌شوند، کمک می‌کند شما در نهایت به یک برنامه درسی درست و روتین برسید که هر روز نسبت به روز قبل به آن پایبندتر خواهید بود.

مرحله دوم: اولویت بندی کنید

اولویت بندی تکالیف و فعالیت‌ها روش خوبی است برای اینکه بهترین زمان را اختصاص بدهید به مهمترین کارها. برای همین باید توجه داشته باشید که زمان بیشتری را به موضوعات درسی که مطالعه قبلی در مورد آنها ندارید و جدیدتر هستند اختصاص بدهید، یا در اولویت بندی خود توجه کنید که وقت بیشتری روی درس‌هایی گذاشته شود که در آنها نیاز به بهبود نمره خود دارید.

همچنین توجه داشته باشید که اولویت دادن به درس‌های سخت‌تر به شما کمک می‌کند تا با ذهنی بازتر و با انرژی بیشتر درس مورد نظر را بخوانید. در برنامه‌ریزی درسی خود زمان امتحانات را هم در نظر داشته باشید و طوری برنامه‌ریزی کنید که وقت کافی برای خواندن امتحانات هم داشته باشید.

مرحله سوم: خودتان را آماده مقابله با وسوسه‌ها کنید

پرت شدن حواس موقع درس خواندن امری طبیعی است. با برنامه‌ریزی و تخصیص وقت کافی برای رسیدن به همه کارها تا حد زیادی از موارد حواس پرت کن خلاص می‌شوید. البته باز هم ناگزیر ممکن است مشکلاتی پیش بیاید اما نباید دلسرد شد. در این مواقع از اشتباهات خود درس بگیرید و علت حواس پرتی و مایوس شدن از درس خواندن را در خودتان پیدا کنید.

با شناخت ضعف‌های خود شما می‌توانید با توانایی بیشتری روبروی وسوسه‌ها ایستادگی کنید. به علاوه، از روش جایزه دادن به خود هم استفاده کنید و در بازه‌های زمانی متفاوت درس بخوانید و در بین هر بازه زمانی را برای استراحت و تفریح هم بگذارید.

مرحله چهارم: مکان مناسبی برای مطالعه انتخاب کنید

پیدا کردن مکانی آرام برای مطالعه گام موثری است در موفقیت بیشتر در مطالعه درسی. هر دانش‌آموز ممکن است به مکان متفاوتی برای مطالعه عادت داشته باشد و در آنجا بازدهی بیشتری هم خواهد داشت. در واقع برخی از دانش‌آموزان ممکن است حتی از محیطهای شلوغ هم برای درس خواندن بازدهی بیشتری داشته باشند.

برخی دیگر در صورتی که تنها مطالعه کنند، تمرکزشان با افکار متفاوت از بین می‌رود. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که با سایر دانش‌آموزان بهتر درس می‌خوانید، برنامه مشخصی بچینید و برای مثال در کتابخانه با هم قرار بگذارید و کنار هم درس بخوانید.

مرحله پنجم: منظم باشید

منظم بودن نکته مهمی است که باعث می‌شود تا وقت با ارزش شما هدر نرود. با توجه به اینکه شما در طول هفته کلاس‌های مختلفی دارید، باید وسایل و لوازم تحریر شما در جایی مناسب باشند تا به آنها دسترسی سریع داشته باشید. همچنین برنامه درسی خودتان را هم باید به خوبی به یاد داشته باشید. برای منظم بودن بهترین کار این است که بهترین روشی که با شخصیت و روحیه شما جور در می‌آید پیدا کنید.

برای مثال سعی کنید لوازم تحریری که دوست دارید را تهیه کنید و همچنین برای هر مبحث درسی از پوشه‌ای جداگانه استفاده کنید و موارد مرتبط با آن درس را در آن پوشه بگذارید. به یاد داشته باشید که در صورت رعایت نکردن نظم شما برای هر کلاسی که شرکت می‌کنید چه دوره حضوری باشد یا آنلاین، وقت و زمان زیادی را باید صرف پیدا کردن وسایل شخصی و تحصیلی خود کنید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*