اسلاید داخلی
فارسیEnglish

توصیه های مهم به کنکوری ها

با توجه به رسیدن به روزهای آخر کنکور پیشنهاد های فوف العاده ای برای شما داریم که خیلی به موفق شدن شما کمک میکند. اگر شما کنکوری هستید پس این مطلب را تا آخر بخوانید و به توصیه ها عمل کنید و استرس را کنار بگذارید. با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن جوامع، استرس جز جداناپذیر زندگی شده و اگر راه مبارزه با این حالت روحی را ندانیم به عواقب جبران ناپذیر آن دچار می شویم.

استرس و اضطراب که این روزها بیشتر در جوانان دیده می شود زندگی را به کام آنها و خانواده هایشان تا حدی تلخ کرده و نزدیک شدن به کنکور هم به این موضوع دامن زده است.مطمئنا برای یک جوان کنکور سراسری یکی از حساس ترین و پراسترس ترین امتحان ها است که تمام زندگی نه تنها او بلکه خانواده اش را تحت الشعاع قرار می دهد.

-ادامه مطلب-

توصیه هایی مهم متخصصان به دانش آموزان :

ورزش کنید :

ورزش (حدود 20دقیقه در روز) سبب تولید «آندروفین» شده و باعث نشاط و کاهش استرس می شود بنابراین به طور حتم در برنامه ی روزانه ی خود، مدت زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید.

خواب و استراحت کافی داشته باشید :

با توجه به این که بیشترین میزان آمادگی ذهنی، پس از 7ساعت خواب است؛ تلاش کنید در این مدت، زمان خواب خود را تنظیم کنید تا قبل از ساعت بیدار شدن برای کنکور، دست کم 7ساعت خوابیده باشید. 

مطلب جدید نخوانید :

خواندن مطالب جدید در این روزها، به جز افزایش استرس، نگرانی و فراموشی مطالب قبلی، هیچ مزیت دیگری ندارد؛ اگر مبحثی را از ابتدای سال نیاموخته اید، دیگر فرصت یادگیری آن مطلب نیست. تثبیت آموخته های قبلی به طور قطع، تأثیر بیشتری در نتیجه ی شما دارد.

تصور نکنید باید همه ی مطالب را بدانید:

یکی از تصورهای غلط داوطلبان کنکور که باعث ایجاد نگرانی زیادی هم می شود، این است که فکر می کنند اگر مطلبی را نخوانده اند یا خوب نخوانده اند، نمی توانند نتیجه ی خوبی بگیرند. با بررسی سؤال های سال های قبل، می توانید به این نکته دست یابید که برای قبولی در دانشگاه، نیازی نیست تمامی مطلب ها را بدانیم؛ فقط کافی است به اطلاعات و فرمول های کلی مبحث ها، مسلط باشیم. یادتان باشد:«همه چیز را فقط همه کس می دانند.»

تغذیه ی مناسب داشته باشید:

مدیریت انرژی به طور قطع تأثیر بسیار زیادی در نتیجه ی کنکور خواهد داشت. در این مدت، از غذاهای چرب استفاده نکنید؛ زیرا دیرتر از معده خارج می شوند. در عوض، میزان استفاده از پروتئین (گوشت، مرغ، جگر، عدسی و...) را افزایش دهید. با توجه به این که حدود 70درصد بدن انسان را آب تشکیل داده است؛ روزانه 8 لیوان آب بنوشید. در ضمن، با توجه به نیاز مغز، از مواد قندی (هیدارت کربنی با زنجیره ی فراوان مانند نان، برنج، سیب زمینی و کشمش) استفاده کنید.

هرکس خربزه می خورد پای لرزش هم باید بنشیند :

مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی موجب برهم خوردن تعادل روانی در افراد می شود، همه مواد غذایی برای بدن لازم است ولی زیاده روی و عدم کنترل روی مصرف مواد غذایی تبعات منفی شامل برهم خوردن خواب، آرامش، و ایجاد اضطراب را به همراه دارد؛ بعنوان مثال مصرف بیش از حد غذاهای حاوی کافئین مانند قهوه، چای و شکلات در ایجاد اضطراب، برهم زدن آرامش افراد موثر است.
در مقابل این خوراکی ها، موادی مفید و آرام بخش نیز وجود دارند، هویج ، تخم مرغ، ماهی ، کرفس هر چه بیشتر مصرف شود آرامش بیشتری را برای فرد به همراه دارد و مانع ایجاد استرس و اضطراب می شود.

اشتباهی که استرس زا می شود :

غذاها با روش های مختلف استرس را از بین می برند. سروتونین یک ماده شیمیایی آرامش بخش و در مقابل کورتیزول و آدرنالین دو هورمون استرس هستند که کاهش آنها و افزایش سروتونین بسیار در کاهش این بحران روحی که به مرور به بدن آسیب می رساند کمک می کند. در حقیقت یک رژیم غذایی سالم باعث تقویت سیستم بدن، کاهش فشار خون و کم کردن اثر استرس می شود.
کربوهیدرات ها باعث افزایش ترشح سروتونین می شوند برای تامین این ماده آرام بخش باید کربوهیدرات های مرکب که سرعت کمتری در هضم دارند مانند:نان، پاستا، جو و غلات سبوس دار مصرف کرد.
مهمترین نکته برای کاهش استرس افراد کنکوری، پیروی از یک برنامه غذایی درست است. این باور که برای جبران افت قندخون به دلیل فعالیت مدام مغز، باید مواد قندی بیشتری استفاده شود، کاملا اشتباه است و از آنجا که مواد قندی ساده، حالت تحریک پذیری فرد را بیشتر می کند، برای جبران افت قندخون باید از کربوهیدراتهای پیچیده مانند نان، برنج و ماکارونی به جای شربت، شکلات و آبمیوه استفاده شود.

شب کنکور دور این غذاها را خط بکشید :

برای کاهش استرس نکته بسیار مهم دیگر، مصرف ویتامین های خانواده گروه B است که تاحد زیادی درغلات دیده می شوند، بنابراین باید بیشتر از نان های سبوس دار استفاده شود.
گنجاندن مواد پروتئینی کافی در برنامه غذایی این دسته از افراد و منابع امگا 3 موجود در ماهی ها بخصوص ماهی های چرب اضطراب، تنش و افسردگی را کاهش می دهد لذا به کنکوری ها توصیه می شود هفته ای دو تا سه وعده ماهی مصرف کنند.
استفاده از غذاهای خانگی مناسب به جای غذاهای بیرون در روزهای نزدیک به کنکور بسیار مهم است چرا که ابتلا به مسمویت را تا حدزیادی کم می کند، همچنین شب کنکور حتما غذای سبک و مقوی و صبح روز کنکور باید صبحانه کامل ( نان، پنیر، گردو، عسل و مربا) میل شود. حتی افرادی که عادت به صبحانه ندارند در روز کنکور باید این وعده را به طور کامل جدی بگیرند.
گفتنی است، برای دریافت ویتامین های این خانواده علاوه بر مصرف غلات می توان از مکمل ها که به صورت قرص یا آمپول هستند استفاده کرد. تهیه ویتامین های ب کمپلکس از داروخانه ها بدون نسخه پزشک مجاز است چرا که مصرف آن برای یک مدت کوتاه (مثلا 10 روز) هیچ مسمومیتی را ایجاد نمی کند.

لبنیات تمرکزتان را به هم می زند :

برخی از لبنیات و مشتقات آن مانند شیر گاو و بستنی در افراد به دلیل افزودنی های موجود حساسیت ایجاد می کند مثلا لاکتوز موجود در شیر باعث اضطراب می شود یا مصرف بیش از حد نوشابه های گاز دار، در ایجاد استرس و اضطراب افراد موثر است. در روز کنکور از مصرف لبنیات به دلیل ایجاد تهوع و دل درد احتمالی و مایعات زیاد به دلیل برهم خوردن تمرکز و تکرر ادرار باید خودداری شود.

دانه های خوراکی که استرس را از شما می گیرد :

پسته، مغزها و دانه های دیگر منابع خوبی از چربی های سالم هستند. خوردن روزانه یک مشت پسته، گردو یا بادام، کلسترول و احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می دهد و بدن را در برابر استرس محافظت می کند البته به دلیل اینکه این دانه ها بسیار پرکالری هستند رعایت در خوردن آنها توصیه می شود.
علاوه بر مواد غذایی نمی توان تاثیر ورزش روزانه را در کاهش استرس نادیده گرفت. ورزش های هوازی در ذخیره کردن اکسیژن کمک کننده هستند. اکسیژن کافی در حالت آرام بخشی بدن بسیار موثر است. پس فعالیت های بدنی خود را به طور منظم هفته ای سه تا چهار بار یا روزی نیم ساعت شروع کنید تا در کنار رعایت رژیم غذایی در کاهش استرس در بدنتان موثر واقع شوید.

بخورید و بخوابید تا استرس نداشته باشید :

نخستین کار برای کاهش استرس کنکوری ها ذکر و یاد خدا است، گفت:کنکوری ها قبل از هر چیز باید به خدا توکل داشته باشند. همچنین کنکوری ها باید خواب کافی و تغذیه مناسب داشته باشند.
هرچند که بدن برای تجدید قوا از 24 ساعت شبانه روز به 7 ساعت خواب نیاز دارد و در غیر اینصورت توانایی ذهنی و حافظه برای یادگیری کاهش یافته و خستگی چیره می شود.

به راحتی افزایش بازدهی داشته باشید :

هرچند استرس کنکور برای قبولی در رشته های تاپ دانشگاهی با موقعیت شغلی مناسب بیشتر می شود، اما خوشبختانه افزایش ظرفیت دانشگاهی این تب را تا حد زیادی شکسته است.
در این روزها به مرور مطالب خوانده شده بپردازند و از یادگیری مطالب جدید بپرهیزند. علاوه بر این داوطلبان باید واقع بین و در حد توان از خود توقع داشته باشند.
تمرکز روی اشکالات و ضعف ها باعث رفع موضوعی آنها می شود، با تفکیک مطالب مهمتر از کم اهمیت تر و خواندن یادداشت برداری های خلاصه شده، به راحتی می توان سرعت مرور را افزایش داد؛ این کار همچنین باعث می شود اولویت بندی سوالات سخت و آسان کنکور برای پاسخ دهی در زمان مشخص هم راحت صورت گیرد. به منظور افزایش بازدهی، متناسب کردن استراحت با ساعات مطالعه بهترین کار است.

بهترین نتیجه با کمترین استرس :

داوطلبین کنکور برای کاهش استرس خود باید از مشاور و یا روانشناس کمک بگیرند، خانواده ها نباید با انتظارات بی جای خود به این استرس دامن بزنند، زیرا آثار ناشی از استرس نتایج زیان باری را به وجود می آورد.
خانواده ها باید به فرزندان خود آرامش و امید دهند و به آن ها بیاموزند قبولی در کنکور تنها شرط خوشبختی و موفقیت در زندگی نیست و می توان با کسب هر مهارت و پیشرفتی به موفقیت در زندگی دست یافت. بنابراین ضرورت دارد با ایجاد فضایی آرام و پر نشاط در ضمن رعایت نکات تغذیه ای لازم، فرزندان را بدون دغدغه و استرس خاص، راهی آزمون کنند و نوجوانان هم با آرامش خاطر بهترین نتیجه را برای خود رقم زنند.

چرا باید ماسک بزنیم؟

Attached files :

کاهش استرس کنکور

کنکور نزدیک است و اکنون بیش از هر چیز استرس است که گریبان دانش آموزان را می‌گیرد. استرسی که ممکن است میزان بهره‌وری در مطالعه را پایین بیاورد و تا روز کنکور نتوانید به هدف خود برسید. اما نگران نباشید ما به شما یاد می‌دهیم که چطور از استرس خود بکاهید .

نگران کنکور بودن و استرس داشتن برای این آزمون سرنوشت ساز کاملا طبیعی است. ابتدا خودتان و سپس اطرافیان شما نقش مهمی در کاهش استرس دانش آموزان دارند. در اولین گام برای از بین بردن استرس باید دلایل آن را بشناسید.

-ادامه مطلب-

دلایل علمی استرس را بشناسید

ابتدایی‌ترین چیزی که باعث می‌شود دانش آموز کنکوری دچار استرس بشود باور فردی خود دانش آموز است. در روانشناسی هم با اشاره به همین نکته گفته می‌شود: «اتفاقات باعث واکنش‌ها نمی‌شود بلکه باوری که درباره آن اتفاق وجود دارد باعث ایجاد واکنش می‌شود.» پس با این وجود باید قبل از هر چیز به باور خودتان رجوع کنید.

داوطلبان نسبت به کنکور باور‌های ذهنی متفاوتی دارند. به طور مثال در ذهن خود از آن غول می‌سازند یا آن را مرگ و زندگی می‌دانند، حتی ممکن است تعریف اطرافیان از کنکور باعث تشدید استرس در داوطلب شود. وقتی کنکور برای شما چنین غول بی شاخ و دمی می‌شود در ادامه نگرانی و استرس هم بر شما غلبه خواهد کرد.

در زمان مواجه شدن با این احساسات و افکار باید به این نکته توجه کنید که کنکور یک مرحله از زندگی شماست. زندگی مراحل مختلفی دارد و شما اکنون در این مرحله سرنوشت ساز هستید. همین مرحله سخت پس از پیروزی در آن تبدیل به تجربه‌ای بزرگ می‌شود و شما می‌توانید از این دانش و تجربه خود برای کمک به دوستان کوچکتر خود استفاده کنید. پس در این مرحله خوب یاد بگیرید و درس بخوانید تا در مرحله بعد بتوانید به دیگران کمک کنید.

دلیل دوم استرس داوطلبان کنکور ناشی از باور‌های آنها درباره نحوه مطالعه است؛ آنها تصور می‌کنند میزان مطالعه‌ای که داشته‌اند به درد نمی‌خورد و مدام کارنامه‌ها، پیش‌بینی اتفاقی که برایشان رخ می‌دهد و تخمین‌های مختلف را در ذهن خود مرور می‌کنند که باعث استرس می‌شود.

چه کنیم استرس نداشته باشیم

حالا در ادامه راهکارهایی رو با هم مرور می‌کنیم که استرس شما را در روزهای باقی مانده تا کنکور تا حد بسیاری کاهش می‌دهد. این راهکارها از نظر علمی ثابت شده است و پیشنهاد می‌کنیم با دقت بخوانید.

نگران رتبه نباشید

به هیچ وجه در روزهایی که برای کنکور درس می‌خوانید به فکر رتبه نباشید. رتبه هیچ وقت قابل پیش بینی نیست. البته امکان دارد از نمره تراز شما در آزمون‌های آزمایشی بتوان حدس‌هایی زد اما بیشتر تمرکز خود را روی درس خواندن بگذارید و از روزهای باقی مانده بیشترین و بهترین بهره را ببرید.بیشتر از فکر کردن به رتبه سعی کنید توانایی خودتان را در نظر بگیرید و برای هر چه بهتر شدن آن تلاش کنید. مرور این توانایی‌ها باعث بالارفتن انگیزه فرد می‌شود.

وقت کم است اما انرژی شما بیشتر است

معمولا در نیمه دوم سال هر روز زمان برگزاری کنکور نزدیکتر و ترسناک‌تر به نظر می‌رسد. مخصوصا بعد از تعطیلات عید دانش آموزان بیش از هر زمانی دچار تشویش می‌شوند. برخی خسته‌اند و برخی هم تمایل دارند هرچه زودتر کنکور بیاید و خلاص شوند از این روزهای پر از اضطراب و ترس. دانش آموزانی هم هستند که می‌خواهند وقت بیشتری داشته باشند و کنکور دیرتر برگزار شود. این نگرانی‌ها کاملا طبیعی است و خودتان را سرزنش نکنید. در این روزها به قدرت خود بیشتر اعتماد کنید و باور داشته باشید که در هر شرایطی با کمی تلاش نتیجه‌ای بهتر کسب می‌کنید.

در مکانی مناسب درس بخوانید

انتخاب مکانی مناسب برای درس خواندن به میزان بسیاری استرس شما را کاهش می‌دهد. این مکان باید نوری مناسب داشته باشد البته معیار آن را هم خودتان تعیین می‌کنید. اگر در نور کم بهتر درس می‌خوانید پس نور را متناسب با خودتان تنظیم کنید. همچنین اگر با موسیقی بهتر درس می‌خوانید پس موسیقی مورد علاقه‌تان را پخش کنید و اگر هم در سکوت بهتر درس می‌خوانید که باید جایی ساکت را انتخاب کنید.

زنگ تفریح فراموش نشود

مطالعات روانشناختی نشان می‌دهد که مغز انسان فقط به مدت ۴۵ دقیقه می‌تواند روی موضوعی متمرکز باشد. پس با این حساب پیشنهاد می‌کنیم که بازه‌های زمانی مشخصی را انتخاب کنید و در این بازه‌ها درس بخوانید.

آب بنوشید

آب فقط مایه حیات نیست، مایه موفقیت هم است. آب نوشیدن می‌تواند معجزه کند و به سادگی شما را از آدمی کم انرژی و منفی باف به آدمی قوی و محکم و پر انگیزه برای هر میدان رقابتی و به خصوص کنکور آماده کند. هشت بار نوشیدن آب در طول روز بهترین پیشنهاد به شما می‌تواند باشد که عمده پزشکان به آن تاکید دارند.

این‌ها را ننوشید

کافئین باعث ایجاد احساس نگرانی و تشویش و در ادامه استرس در شما بشود. بهتر است فقط یک بار در روز نوشابه یا قهوه بخورید که کافئین بسیاری دارند. کارشناسان می‌گویند مصرف بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین در طول روز برای بزرگسالان می‌تواند مشکل آفرین باشد. کودکان و نوجوانان باید روزانه تنها ۱۰۰ میلی گرم کافئین مصرف کنند، تقریبا یک فنجان قهوه یا نوشابه. نوشیدن چای دم نوش و گیاهی به شما کمک می‌کند تا سرشار از انرژی باشید.

به سلامتی خود توجه کنید

به این توصیه‌ها هم در پایان توجه داشته باشید. ورزش کنید تا بدنی سالم و پر انرژی داشته باشید. افرادی که ورزش می‌کنند کمتر از افراد دیگر دچار اضطراب و تشویش می‌شوند.غذای خوب بخورید. فست فودها و غذاهای پر چرب و همچنین قندها باعث می‌شود تا حال خوبی نداشته باشید و استرس بگیرید. خواب کافی هم فراموش نشود.

عادات بدی که برای موفقیت باید ترک کرد

افراد موفق عادت‌های خاصی دارند که با رعایت آن‌ها و انجام آن‌ها می‌توان موفق شد. اما آشنایی با عادات بدی که برای موفقیت باید ترک کرد مهمتر است. به همین منظور کارهایی که در این مطلب معرفی شده را انجام ندهید تا موفق شوید.
موفقیت یک شبه به دست نمی‌آید. شما باید خودتان را عادت بدهید که برخی از کارها را هر روز انجام بدهید و برخی عادات بد را ترک کنید. در ادامه هشت عادت بد را به شما معرفی کرده‌ایم که با ترک آن‌ها می‌توانید به قله‌های موفقیت نزدیک‌تر شوید.

انجام کار زیاد

شاید شنیده باشید که برای موفقیت باید روزی ۱۰ تا ۱۲ ساعت کار کرد. بهتر است این خرافه را کنار بگذارید، هیچکس نمی‌تواند با ذهن و بدنی خسته موفق شود. در طول روز باید زمانی را برای استراحت، تفریح و به خصوص ورزش و بودن کنار خانواده و آشنایان در نظر بگیرید. کار زیاد باعث می‌شود تا خسته شوید و نتوانید به کارهایتان برسید.

-ادامه مطلب-

نگران بودن

در طول روز موارد بسیاری پیش می‌آید که ممکن است شما را نگران بکند. علاوه بر این افکار منفی هم باعث می‌شوند تا نگرانی‌های شما بیشتر شود. این افکار باعث می‌شود تا نتوانید کارهای خود را به درستی انجام بدهید. به جای نگرانی هر روز شاکر باشید که فرصتی تازه برای زندگی دارید و از این فرصت استفاده کنید.

بی اعتنا بودن به سلامت

سلامتی و حال خوب شما تضمین کننده کیفیت کار شماست. اگر همیشه خسته هستید و حال بدی دارید به هیچ وجه نمی‌توانید کارهای بزرگی انجام بدهید. اما در مقابل اگر حالتان خوب باشد و تغذیه مناسب داشته باشید روی کارتان هم تاثیر مثبت خواهد داشت.

هدف نداشتن

هیچ شخصی بدون داشتن هدف موفق نمی‌شود. برای موفقیت باید هدف داشت و باید پیش از برداشتن حتی اولین گام آینده را به طور دقیق ترسیم کرد. هرچقدر که بهتر بتوانید هدف خود را ترسیم کنید، قطعا نتیجه کار هم بهتر و دقیقتر خواهد بود.

بله گفتن

بسیاری از افراد از نه گفتن می‌ترسند. ممکن است به هر دلیلی نتوانید به درخواست‌های دیگران نه بگویید. هر دلیلی داشته باشد باید این عادت را ترک کنید. در صورتی که به هر درخواستی پاسخ مثبت بدهید کنترل زندگی خود را از دست خواهید داد. اگر می‌خواهید که بر زندگی‌تان تسلط داشته باشید از همین امروز نه گفتن را یاد بگیرید.

اعتماد بیش از حد به حافظه

یادداشت نکردن افکار، ایده‌ها و وظایف کاری به شدت غیرمعقولانه است. با این عادت بد بخش مهمی از کارایی مغز خود را از دست خواهید داد و صرف به یاد آوردن کارها می‌کنید. با یادداشت برداری می‌توانید از مغز خود برای موارد مهمتر مثل حل مسائل استفاده کنید.

شاکی بودن

شاکی بودن و شکایت از همه چیز و همه کس یکی از بدترین عاداتی است که هرچه زودتر باید ترکش کرد. ممکن است هر روز از کار خود شاکی باشید، اما بهرحال شما آن کار را انجام می‌دهید. شاکی بودن فقط وقت شما را می‌گیرد.

تمرکز نداشتن

بیشتر افراد موفق معتقدند تمرکز داشتن اولین دلیلی است که باعث شده آن‌ها فرد موفقی شوند. حرف بیراهی هم نیست. افرادی که تمرکز ندارند و حواسشان پرت است هیچ وقت نمی‌توانند یک کار را تمام کنند.

 

خانه‌ای آماده برای روزهای امتحان

وقتی زنگ مدرسه می خورد، بیش تر از هر چیز در این فکر هستی که وقتی به خانه رسیدی، چگونه به ترتیب به کارهایت برسی. با خودت قرار می گذاری که خیلی سریع استراحت مختصری بکنی و در سه ساعت کل درس ریاضی را یکبار دوره کنی. بعد نیم ساعتی استراحت کرده و تا پایان شب، هر چه سۆال اضافی ریاضی داری حل کنی. پیش خودت محاسبه کرده ای که اگر شام را هم در اطاق بخوری و شب کمی دیر تر بخوابی، می توانی برای امتحان فردا تمام نمونه سوالات را حل کنی. در این صورت می توانی بهترین نمره را بیاوری. در همین فکرها هستی که خودت را مقابل درب خانه می بینی. تمام مسافت بین مدرسه تا خانه را در حال برنامه ریزی برای ساعت های امروزت بودی. در را باز می کنی.

مادرت با عجله سلام می کند و می گوید زود لباس هایت را عوض کن و به کمک من بیا!!! حتی فکرش هم عصبانیت می کند. نکند امشب مهمان داریم؟

بله،فکرت درست بود؛ هر چند وقتی مادر فهمید امتحان داری از کمک کردن معاف شدی، اما یک چیز باقی ماند و آن حل کردن مسائل سخت ریاضی در حالی است که صدای همهمه و صحبت مهمان ها از بیرون در آزارت می دهد. هرچه تلاش کردی نتوانستی تمرکز لازم را داشته باشی. با زمانی که برای شام خوردن با مهمان ها از دست دادی، تنها توانستی نصف آنچه فکر می کردی را تمرین کنی.

-ادامه مطلب- 

شب موقع خواب از این مهمان های ناخوانده و برنامه ای که نقش بر آب شده بود، حسابی عصبانی بودی!

قصه بالا را خیلی از ما تجربه کرده ایم اما مشکل اینجاست حالا که دیگر دانش آموز نیستیم، اضطراب و حال و هوای روزهای امتحان فراموش مان شده است. به همین جهت گاهی با فرزندمان همراهی لازم را نداریم. البته تقریباً هفته و روزهای امتحان را همه پدر و مادرها بخاطر دارند، اما آنچه فراموش می شود این است که برای آمادگی مناسب، تنها شب امتحان کافی نیست. مخصوصاً امتحانات پایان سال که حجم درس فرزندمان بالاتر است. تعطیلات طولانی مدت عید امسال هم مزیدی بر علت شده است که دانش آموزان بعد از دور بودن از حال و هوای مدرسه، کمی در درس هایشان افت کنند و معلمان نیز باید زودتر درس ها را تمام کنند تا به امتحانات پایان سال برسند.

 

با هم ، قدم قدم پیش بروید

در اولین قدم بهتر است او را با خود همراه کنید. اگر شما مدام نگران درس ها ی او باشید اما خودش احساس نیاز نکرده و با شما همکاری لازم را نکند، نتیجه مطلوب به دست نخواهد آمد.

برای فرزندان کوچک تر علاوه بر صحبت کردن در مورد آینده و موفقیت و لزوم درس خواندن، می توانید از تشویق کلامی تا وعده هایی که می تواند موتور محرک خوبی باشد استفاده کنید، اما مراقب باشید حتی تعیین جایزه نیز به گونه ای صورت گیرد که به ایجاد انگیزه درونی کمک کند. اما در مورد بچه های بزرگ تر اینطور نیست؛ یعنی ایام امتحان اصلاً زمان خوبی برای سخنرانی و گوش زد کردن اهمیت ادامه تحصیل نخواهد بود، بلکه نتیجه عکس می دهد.

به طور کلی برای ایجاد رفتارهای خاص باید این مسئله را در نظر بگیریم که رفتارهای مطلوب را تشویق کنیم و رفتارهای نامطلوب را نادیده بگیریم. این گونه رفتارها برای کشیدن کودکان به سوی درس خواندن می تواند به این صورت باشد که هرگونه رفتاری که به درس خواندن کودکان کمک می کند، تشویق شود و در جواب، رفتارهای مطلوب کودکان نیاز به پاسخ مثبت و فوری دارد. برای مثال اگر به فرزندتان بگویید: «اگر امسال شاگرد اول شوی آن چیزی که دوست داری را برایت می خرم» قولی طولانی مدت است و ایجاد انگیزه بالا نمی کند، بنابراین به خاطر داشته باشید که برای ایجاد انگیزه در کودکان ابتدا باید خرده هدف ایجاد کنید، مثلاً «اگر امروز درست را خوب بخوانی، با هم به شهر کتاب می رویم.»

 باتوجه به سن فرزندتان یک استراتژی داشته باشید تا او به صورت خود خواسته، در انجام کارهای مدرسه عمل کند. این دیگر یکی از هنر های پدر و مادری است.

 عینک واقع بینی فراموش نشود

در دنیایی که ما زندگی می کنیم، تفاوت های فردی چیزی است که به خواست خداوند متعال به زندگی زیبایی داده است. قرار نیست همه افراد هوش ریاضی بالایی داشته باشند، یا همه بتوانند به خوبی نقاشی کنند و…. در مورد فرزندتان هم این موضوع صادق است.

 توقع نداشته باشید او یک نابغه باشد یا شاگرد اول شود. اگر شما چنین هدف هایی داشته باشید، ناخودآگاه برای او ایجاد استرس می کنید. اگر احساس کند بیش از حد توان از او توقع دارید، ممکن است میدان را خالی کند و حاضر به تلاش نشود.

 فرزند شما باید بداند که تلاش کردن او برای تان ارزشمند است و در قید و بند نمره نیستید. بگذارید با آرامش و اعتماد به نفس سر جلسه امتحان برود.

 یک غذای مقوی، واجب مثل هوا

در ایامی که بچه ها بیشتر مشغول درس خواندن هستند، نیاز به تغذیه مناسب بیشتر احساس می شود. فعالیت مغزی، قند خون را پایین می آورد و البته بعضی بچه ها وقتی درس می خوانند مدام باید چیزی بخورند. باید با نظارت و برنامه ریزی خوب به آنها کمک کنید هم احتیاج بدن شان رفع شود و هم بعد از امتحانات مشکل اضافه وزن پیدا نکنند. البته برخی از بچه ها هم به خاطر نگرانی و یا فشار درسی، اشتهای شان را از دست می دهند که در این صورت شما با تنوع دادن به غذا و پشتکار می توانید او را به خوردن راغب کنید.

 به صبحانه خوردن شان بیش از قبل تأکید کنید؛ مخصوصاً روزهای امتحان. در این ایام خوردن غذای خانگی سالم، میوه، آب میوه های طبیعی، انواع مغزها می تواند به بالارفتن توان فکری وعملی فرزندتان کمک کند.

 علاوه بر این خواب کافی معجزه می کند. کاری کنید که در این ایام حتی به خاطر درس خواندن تا دیر وقت بیدار نماند، برنامه ای بریزید که بتواند از وقتش کمال استفاده را داشته باشد.

 بیا جاها عوض

اگر شما در اطاق مجاور سریال مورد علاقه او را نگاه می کنید، یا مدام با تلفن با صدای بلند حرف می زنید و یا برای آخر هفته مهمان دعوت می کنید، توقع نداشته باشید او در اطاقش با تمرکز کامل درس بخواند. بهتر است کمی در برنامه های خانواده تغییر ایجاد کنید تا او با آرامش بیشتری بتواند بر درس هایش تمرکز کند.

 یادتان باشد ایام امتحانات اصلاً زمان خوبی برای حل کردن مشکلات زناشویی نیست. حتی یک جر و بحث ساده می تواند برای او نگرانی ایجاد کند. یک خانه گرم و صمیمی می تواند بهترین کمک برای رشد علمی فرزندتان باشد.

 یک ماهی را در کنار او باشید تا او هم بتواند بهترین نتیجه را ببیند. پیشنهاد ما به شما این است که سری به کتابخانه بزنید. کتاب مورد علاقه تان را بخرید و در این روزها مثل او بنشینید و با علاقه کتاب بخوانید. این بهترین تشویق برای اوست که بدون خستگی و با انگیزه ،ساعت های پای درس و مشق بنشیند.